ՎՏԲ-ն միջինը 3 տոկոսային նիշով իջեցրել է կանխիկ վարկերի տոկոսադրույքները
ՎՏԲ-ն նվազեցրել է կանխիկ վարկերի տոկոսադրույքները միջինը 3 տոկոսային կետով: Բանկի կայքում կամ բջջային հավելվածում դիմելու դեպքում ապահովագրության և 0,4 տոկոսային կետի հավելյալ զեղչի դեպքում նվազագույն դրույքաչափը կկազմի տարեկան 15,9%,- հայտնում է ՎՏԲ-ն։
ՎՏԲ-ի սպառողական վարկավորման դեպարտամենտի ղեկավար Եվգենի Բլագինինի խոսքով ՝ բանկը չի դադարեցրել վարկավորումը մարտին, երբ նոր վարկերի տոկոսադրույքերը զգալիորեն բարձրացան 20%-ից ՝ Կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացումից հետո: «ՎՏԲ-ն շարունակեց տրամադրել նմանատիպ վարկեր ` միաժամանակ ուշադիր գնահատելով ապագա վարկառուների վճարունակությունը և փորձելով կանխել պարտավորությունների ժամկետանցությունը», — ասել է Բլագինինը: Նրա խոսքով, բանկն իր վարկառուներից ընդունել է վարկային արձակուրդների ՝ սպառողական վարկերի վճարումների հետաձգման ավելի քան 2500 դիմում։
Նա հավելել է, կարգավորող մարմնի որոշումը ՝ նվազեցնել հիմնական դրույքաչափը (20%-ից մինչև 17%), շարժիչ ուժ է դարձել շուկայում իրավիճակի բարելավման համար։ «ՎՏԲ-ն արագորեն որոշեց վերանայել կանխիկ վարկերի տոկոսադրույքերը ՝ դրանք նվազեցնելով միջինը 3 տոկոսային կետով անցած ուրբաթ հիմնական տոկոսադրույքի իջեցման մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո։ Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով Կենտրոնական բանկի գործելաոճը, մենք չենք բացառում մեր հաճախորդների համար առաջարկի հետագա բարելավումը»,- ասել է Բլագինինը։
2021 թվականի 12 ամիսների ընթացքում ռուսական բանկերը մեկ քառորդով ավելի շատ կանխիկ վարկեր են հաստատել, քան 2020 թվականին՝ 21,5 միլիոն, հետևում է Frank RG վերլուծական գործակալության տվյալներից (հասանելի է Forbes-ից): Տրված վարկերի ծավալն անցյալ տարվա համեմատ աճել է 13,3%-ով ՝ կազմելով 6,9 տրլն ռուբլի։