Ֆիննական Nokia-ն 3-րդ եռամսյակում զուտ շահույթն ավելացրել է 22%-ով
Ֆիննական հեռահաղորդակցության սարքավորումներ արտադրող Nokia Corp. 2022 թվականի երրորդ եռամսյակում զուտ շահույթն աճել է 22%-ով ՝ մինչև 428 մլն եվրո ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 351 մլն եվրոյի դիմաց,- ասվում է ընկերության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Շահույթը ՝ առանց միանվագ գործոնների, աճել է 19%-ով ՝ հասնելով 551 մլն եվրոյի ՝ գերազանցելով FactSet-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների միջին կանխատեսումը, 510 մլն եվրո,- նշել է Finmarket-ը։Nokia-ի եկամուտն աճել է 16%-ով և կազմել 6,24 մլրդ եվրո ՝ նախորդ տարվա 5,4 մլրդ եվրոյի դիմաց։ Այս ցուցանիշի համար շուկայական կոնսենսուսը կազմել է 6,05 միլիարդ եվրո:
Nokia-ի բջջային ցանցային սարքավորումների բիզնեսն աճել է 23%-ով, ցանցային ենթակառուցվածքի բաժինը ՝ 15%-ով, իսկ ամպային լուծումների բիզնեսը ՝ 7%-ով։Ընկերությունը բարձրացրել է իր արտարժույթի ճշգրտված ամբողջ տարվա վաճառքի կանխատեսումը մինչև 23,9-25,1 միլիարդ եվրո ՝ նախկինում ակնկալվող 23,5-24,7 միլիարդ եվրոյից: