H&M-ի զուտ շահույթը կտրուկ նվազել է ռուսական շուկայից դուրս գալու պատճառով
Շվեդական Hennes & Mauritz AB (H&M) երրորդ ֆինանսական եռամսյակում կտրուկ կրճատել է իր զուտ եկամուտը Ռուսաստանում գործունեության կրճատման հետևանքով առաջացած զանգվածային արժեզրկման պատճառով: Եվրոպայի երկրորդ խոշորագույն հագուստի խանութների ցանցի սեփականատիրոջ վնասը ռուսական շուկայից հեռանալու պատճառով կազմել է 2,1 միլիարդ կրոն։
«Օգոստոսի 31-ին ավարտված եռամսյակի զուտ շահույթը կազմել է 531 միլիոն շվեդական կրոն (47,4 միլիոն դոլար) ՝ նախորդ ֆինանսական տարվա նույն ժամանակահատվածի 4,69 միլիարդ կրոնի դիմաց: Ռուսաստանում իր գործունեությունը սահմանափակելու որոշման պատճառով ընկերությունը միաժամանակ դուրս է գրել 2,1 միլիարդ կրոն»,- ասվում է H&M-ի մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Այս ընթացքում մանրածախ վաճառողի եռամսյակային հասույթն աճել է 3%-ով ՝ հասնելով 57,45 մլրդ կրոնի։ Սակայն տեղական արժույթներով ցուցանիշը նվազել է 4%-ով։ Միաժամանակ FactSet ֆինանսական ՏՏ ընկերության կողմից հարցված փորձագետները միջին հաշվով կանխատեսել են ընկերության զուտ շահույթը 2,17 մլրդ կրոնի մակարդակում։
Սեպտեմբերի 6-ին շվեդական H&M ռիթեյլերի մամուլի ծառայությունը հայտարարեց, որ ցանցի ռուսական խանութները բաց կլինեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն վաճառել բաժնետոմսերի մեծ մասը։ Մանրածախ առևտրի կետերի փակման գործընթացը տեղի կունենա փուլային եղանակով։ PGR PR գործակալության ղեկավար Անաստասիա Բաստրիկինայի խոսքով ՝ Ռուսաստանում վերջնական վաճառքից ընկերությունը կարող է վաստակել մոտ 5 միլիարդ ռուբլի։