Ճապոնիայի իշխանությունները Apple-ից պահանջել են վճարել 98 միլիոն դոլարի հետադարձ հարկ
Ճապոնիայի իշխանությունները Apple-ից պահանջել են վերադարձնել 98 միլիոն դոլարի վերադարձված հարկերը այն բանից հետո, երբ սխալմամբ հրաժարվել է գաջեթների վաճառքի հարկից: Այս մասին հայտնում է Nikkei գործակալությունը։ Նշվում է, որ Apple-ը դադարեցրել է իր սարքերի անմաքս վաճառքը այս տարվա հունիսին, երբ պարզ դարձավ, որ iPhone-ի և այլ գաջեթների մեծաքանակ պատվերները նույնպես ազատ են հարկերից, քանի որ գնորդները օտարերկրացիներ են։
«Արտասահմանյան գնորդների կողմից iPhone-ի մեծաքանակ գնումներ են հայտնաբերվել Ճապոնիայի որոշ Apple խանութներում: Առնվազն մեկ գործարքը կատարվել է այնպես, որ մարդը միաժամանակ հարյուրավոր սմարթֆոններ է գնել»,- գործակալությանը հայտնել է աղբյուրը։ Այսպիսով, Ճապոնիայի իշխանությունները պարզել են, որ խանութը չի հարկում գնորդին, քանի որ նա զբոսաշրջիկ է եղել, որը երկրում մնացել է վեց ամսից պակաս։ Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով գնված սմարթֆոնների ծավալը ՝ Ճապոնիայի իշխանությունները նրան ճանաչել են որպես վերավաճառող, և այս կատեգորիան երկրում հարկային արտոնություններ չի տրամադրվում։
Ավելի վաղ Apple-ի գործադիր տնօրեն Թիմ Կուկը դեկտեմբերին մի քանի օր է անցկացրել Ճապոնիայում ՝ այցելելու iPhone-ի մասերի մատակարարներին, այդ թվում ՝ Sony-ին։