Ղազախստանը կարող է սկսել նավթ մատակարարել Գերմանիա հունվարից
Ղազախստանն ուսումնասիրում է Գերմանիա նավթի փորձնական առաքման հնարավորությունը։ Ղազախական KazMunayGas (KMG) ազգային ընկերությունն արդեն քննարկել է այդ հարցը Գերմանիայի ներկայացուցիչների հետ,- հաղորդում է օպերատորի մամուլի ծառայությունը։
Դրուժբա խողովակաշարով նավթի առաքումը Գերմանիայի արևելյան Շվեդտում (Բրանդենբուրգ դաշնային նահանգ) նավթավերամշակման գործարան է դիտարկվում։ Կողմերը կարող են գաղափարն իրականացնել արդեն 2023 թվականի հունվարին։
Այս նավթավերամշակման գործարանի տարեկան հզորությունը գնահատվում է ավելի քան 10 մլն տոննա հում նավթ։ Դրա միջոցով վառելիքը ստանում է ոչ միայն Բեռլինը, այլև Արևելյան Գերմանիայի մեծ մասը: Բանակցություններին մասնակցել են Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Միխայել Քելները և Բունդեսթագի պատգամավոր Քրիստիան Գերկեն։ Զեկույցում ասվում է, որ Գերմանիան հետաքրքրություն է ցուցաբերել Դրուժբա նավթամուղով Ղազախստանից հումքի կայուն մատակարարումների նկատմամբ։