Եվրահանձնաժողովը առաջարկել է ԵՄ մի շարք երկրների համար բացառություն անել նավթային պատժամիջոցների հարցում
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Էրիկ Մամերն ասել է, որ ԵՀ-ն առաջարկել է բացառություններ անել Ռուսաստանի դեմ նավթային պատժամիջոցներից ԵՄ երկրների համար, որոնք մեծապես կախված են ռուսական նավթից։ Այս մասին նա հայտարարել է Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք առաջարկել ենք հաշվի առնել երկրների հատուկ իրավիճակը, որոնք իրենց աշխարհագրական դիրքի պատճառով մեծապես կախված են ռուսական խողովակաշարի նավթից», — ասել է նա։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ մայիսի 4-ին Եվրամիությունը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը կներկայացնի Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության պատճառով։ Դրանում, մասնավորապես, ասվում է, որ բլոկի անդամ երկրները պետք է վեց ամսով դադարեցնեն ռուսական  նավթի ներկրումը և մինչև այս տարվա վերջ չգնեն ավելի շատ ռուսական նավթամթերք։ Պատժամիջոցների նոր փաթեթը ներառում է նաև մի շարք ռուսական բանկերի բացառումը Swift վճարային հաղորդագրությունների համակարգից և նոր պատժամիջոցներ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության մասին ապատեղեկատվություն տարածողների դեմ։