Սկսվել է Հայաստանի միջպետական ​​ճանապարհների երկայնքով գտնվող կառույցների գույքագրումը
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը սկսել է միջպետական ​​ճանապարհների երկայնքով գտնվող կառույցների և հողատարածքների գույքագրումը։ Այս մասին ապրիլի 9-ին Ազգային ժողովի նիստում ասել է վարչության պետի տեղակալ Քրիստինե Գալեչյանը։
Աշխատանքները, ըստ նրա, սկսվել են Արմավիրի մարզում գտնվող տարածքներից։ «Գույքագրման շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է դարձվելու կառույցների, նշանների և կայանատեղերի բացահայտմանը, որոնք խոչընդոտում են երթևեկությանը կամ պարզապես սահմանափակում են տեսանելությունը ճանապարհներին», — նշել է Գալեչյանը։
Ինչպես նշեց փոխնախարարը, ստուգման արդյունքներով վարչությունը կկայացնի համապատասխան որոշումներ, այդ թվում՝ վերը նշված շենքերի հնարավոր ապամոնտաժման մասին։ «Դժվարությունն այն է, որ ճանապարհների երկայնքով տարածքները չեն կարող վաճառվել կամ մշակվել առանց նախարարության հավանության: Սակայն այս պահանջը տարիների ընթացքում բազմիցս խախտվել է։ Ներկայումս ապօրինի շինարարության փաստերի առնչությամբ ընթանում են դատավարություններ»,- պարզաբանեց կառավարության ներկայացուցիչը։
Բացի այդ, նա հավելել է, որ ճանապարհային գծանշումները կհամապատասխանեցվեն ԵԱՏՄ չափանիշներին։ Այսինքն՝ այն պետք է թարմացվի առնվազն տարին երկու անգամ։ Այժմ, խոստովանեց պաշտոնյան, այն հաճախ գրեթե ամբողջությամբ ջնջվում է։ Եվ նույնիսկ մինչև նրանք ժամանակ ունենան նոր ներկ կիրառելու համար: