Վրաստանը կարգելի ցորենի և գարու արտահանումը ՝ դեֆիցիտից խուսափելու համար
Հուլիսի 4-ից Վրաստանը կսահմանի տեղական արտադրության ցորենի և գարու արտահանման ամենամյա արգելք ՝ երկրի ներսում այդ գյուղմթերքների պակասը կանխելու համար,- հայտնում է ՏԱՍՍ-ը ՝ վկայակոչելով Վրաստանի շրջակա միջավայրի պահպանության և գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությանը։
«Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը ՝ պարենային անվտանգության ապահովման համար կարևոր է, որ տեղական արտադրության ցորենի և գարու վաճառքը տեղի ունենա միայն ներքին շուկայում», — մեջբերում է մամուլի ծառայությունը նախարար Օթար Շամուգիային։
Շամուգիան հավելել է, որ ներկայումս Վրաստանից գարի է մատակարարվում Իրաք և Իրան։ Ընդհանուր առմամբ, ըստ նրա, այս տարի այս ապրանքից արտահանվել է ավելի քան 2,5 հազար տոննա։ Ինչ վերաբերում է ցորենին, ապա հանրապետությունն իրեն ապահովում է դրա միայն 15%-ով ՝ մինչև 650 հազար տոննա սպառմամբ։ Երկրի իշխանությունները նախատեսում են աճեցված ցորենի քանակը հասցնել սպառված քանակի 50%-ի։ Նախարարը նշել է նաև, որ արտահանման արգելքը չի ազդի Վրաստանում արտադրվող եգիպտացորենի վրա։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հայտարարել էր, որ անհնար է կարգավորել պարենային ճգնաժամը առանց Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ապրանքները համաշխարհային շուկա վերադարձնելու։