Բիլ Գեյթսը գնել է Heineken գարեջրագործական ընկերության բաժնետոմսերի գրեթե 4%-ը. Reuters
Միլիարդատեր և Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը ձեռք է բերել հոլանդական Heineken Holding NV (HEIO.AS) գարեջրի գործարանի 3,76% բաժնետոմսերը: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։Նիդեռլանդների Ֆինանսական շուկաների վարչությունը (AFM) հայտարարություն է տարածել, որ բաժնետոմսերը ձեռք են բերվել փետրվարի 17-ին: Heineken Holding-ը պատկանում է Heineken NV գարեջրի գործարանի (HEIN.AS) բաժնետոմսերի մեծամասնությանը: Գեյթսը բաժնետոմսեր է գնել մեքսիկական FEMSA-ից, որը վաճառում է բաժնետոմսերը: Գործակալության տվյալներով ՝ FEMSA-ն վաճառել է իր բոլոր 18 միլիոն բաժնետոմսերը տարբեր գնորդների, որոնց պատկանել է Heineken Holding-ում: Ինքը ՝ Գեյթսը, 883 միլիոն եվրոյով (939,87 միլիոն դոլար) գնել է 10,8 միլիոն բաժնետոմս ՝ ներկայիս շուկայական գնի հիման վրա:
Փետրվարի 22-ին կազմակերպության կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրությունում ասվում էր, որ Heineken կոնցեռնը խոստացել է ամբողջությամբ լքել ռուսական շուկան 2023 թվականի առաջին կիսամյակում։ Ընկերությունը վստահեցրել է, որ 2023 թվականի առաջին կիսամյակում կվաճառի իր ռուսական բիզնեսը, չնայած այն բանին, որ դրանից վնասը կկազմի 300 միլիոն եվրո։Մինչ այս Heineken կոնցեռնը հայտարարել էր Ռուսաստանից ամբողջությամբ դուրս գալու մասին։ Նախկինում ընկերությունը ձեռնպահ էր մնում նման արմատական ​​քայլից ՝ կիրառելով միայն մասնակի սահմանափակումներ։