Լեհաստանը մեգապայմանագիր է պատրաստում Կորեայի հետ ՝ տանկեր, ինքնաթիռներ և հաուբիցներ կգնի
Լեհաստանը հայտարարել է 180 կորեական K2 Black Panther տանկ, ինչպես նաև 48 FA-50 ինքնաթիռ գնելու մտադրության մասին։ Այս մասին հայտնել է Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը,- գրում է լեհական wPolityce հրատարակությունը։Համաձայնագիրը, որը նախատեսում է նաև K9 հաուբիցների մատակարարում, նախատեսվում է ստորագրել հաջորդ շաբաթ։
Տանկերի և հաուբիցների առաջին մատակարարումները կարելի է սպասել արդեն այս տարի,- կանխատեսում է Բլաշչակը։ Ինքնաթիռները Լեհաստան պետք է հանձնվեն 2023 թվականին։
Նախարարը վերազինման անհրաժեշտությունը բացատրել է նրանով, որ Լեհաստանն Ուկրաինային տվել է իր տանկերի մեծ քանակությունը, իսկ T-72-ի հետագա արտադրությունն անհնար է դարձել, քանի որ դրանց պահեստամասերը ներկրվել են Ռուսաստանից։Փոխարենը Լեհաստանը համաձայնեց գնել 250 ժամանակակից ամերիկյան Abrams տանկ և 116 օգտագործված «բայց դեռ շատ արդյունավետ» Abrams տանկ։ Բլաշչակի խոսքով ՝ «Աբրամս»-ը մարտունակությամբ կրկնակի, նույնիսկ երեք անգամ գերազանցում է Т-72-ին։
«Գումարած կորեական Black Panthers-ը, այսինքն ՝ K2 տանկերը: Արդեն այս տարի մեզ կմատակարարվեն առաջին ստորաբաժանումները  ՝ ընդհանուր 180 տանկ առաջին խմբաքանակում: Ի վերջո, այդ տանկերը կարտադրվեն Լեհաստանում», — ասել է Բլաշչակը: