Vortexa. Ռուսաստանը դարձել է Հնդկաստան նավթի խոշորագույն մատակարարը ՝ առաջ անցնելով Սաուդյան Արաբիայից
Արդյունաբերության վերլուծաբան Vortexa ընկերությունը պնդում է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը դարձել է Հնդկաստանի նավթի խոշորագույն մատակարարը 2022 թվականի հոկտեմբերին ՝ առաջ անցնելով Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից ՝ այս ոլորտում առաջատարներից: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Economic Times-ին։
Ըստ վերլուծաբանների ՝ հոկտեմբերին Ռուսաստանը Հնդկաստան է մատակարարել օրական 946 հազար բարել նավթ։ Սա ամենաբարձրն է մեկ ամսվա ընթացքում կամ Հնդկաստանի հում նավթի ընդհանուր ներմուծման 22%-ը։ Հոկտեմբերին Իրաքին բաժին է ընկել մատակարարումների 20,5%-ը, իսկ Սաուդյան Արաբիային ՝ 16%-ը։
Ընկերության վերլուծաբանների տվյալներով ՝ Հնդկաստանի կողմից հում նավթի ներկրման ընդհանուր ծավալը հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ աճել է 5%-ով, իսկ Ռուսաստանից ներմուծումը ՝ 8%-ով։ Միևնույն ժամանակ, ընկերության վերլուծաբանները նշում են, որ Ռուսաստանից Հնդկաստան նավթի ներկրումը կարող է դանդաղել դեկտեմբերից ՝ կապված մատակարարումների սահմանափակումների հետ, որոնք կարող են առաջանալ ռուսական նավթի արևմտյան գնի առաջարկվող սահմանաչափի պատճառով։