Ճապոնական գնաճը հասել է ռեկորդային մակարդակի․ Bloomberg
Ճապոնիայի տարեկան գնաճը սեպտեմբերին հասել է երեք տոկոսի ՝ 1991 թվականից ի վեր առաջին անգամ, ինչը ռեկորդային է, քան 2014 թվականին, երբ երկրում գները տուժեցին վաճառքի ավելի բարձր հարկերի պատճառով: Գնաճը ռեկորդային ցուցանիշ է գրանցել, քանի որ էներգակիրների գները բարձրացել են, սակայն պարենային ապրանքների և երկարատև կենցաղային ապրանքների գների աճը ցույց է տվել, որ այն սկսել է դուրս գալ էներգետիկ ոլորտից: Միևնույն ժամանակ, Daiwa Securities Co-ի գլխավոր տնտեսագետ Մարի Իվաշին կանխատեսում է, որ հոկտեմբերին սպառողական գները կարող են աճել 3,3-3,4 տոկոսով։ Teikoku-ի վերլուծաբանների հարցման համաձայն ՝ հոկտեմբերին աճեցվել է մոտ 6700 պարենային ապրանք, իսկ ֆինանսական տարում ընդհանուր առմամբ ՝ 20000 ապրանք: Դա հանգեցրել է ճապոնական ընտանիքների ծախսերի աճին տարեկան 466 դոլարով, մինչդեռ միջին իրական աշխատավարձը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 1,7 տոկոսով։
Գնաճի դեմ պայքարելու համար Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան խոստացել է մինչև հոկտեմբերի վերջ ստեղծել տնտեսական խթանման լրացուցիչ փաթեթ ՝ ներառյալ սուբսիդավորում էլեկտրաէներգիայի, գազի գները և գազի վարձավճարների նվազեցումը։ Հոկտեմբերի 20-ին իենը թուլացավ և հաղթահարեց ԱՄՆ դոլարի դիմաց 150 իենի հոգեբանական արգելքը, ինչը ներդրողներին ստիպեց պատրաստվել երկրի Կենտրոնական բանկի կողմից արժութային ինտերվենցիաներին։ Սակայն հոկտեմբերի 21-ին ինտերվենցիաներ տեղի չունեցան, և ճապոնական արժույթը, ըստ առևտրի տվյալների, ընկավ մինչև 151,3 դոլար մեկ դոլարի դիմաց։