«Գազպրոմ»-ի բաժնետոմսերի արժեքը նվազել է գրեթե 22%-ով
«Գազպրոմի» բաժնետոմսերը գրեթե 22 տոկոսով անկում են գրանցում,- վկայում են Մոսկվայի բորսայի տվյալները։ Արդյունքում ռուսական ֆոնդային շուկան առուվաճառքի մեկնարկին ընկել է 1800 կետից: Նվազումը կազմել է ավելի քան 8 տոկոս։
Այսօր «Գազպրոմի» բաժնետոմսերն առաջին օրը վաճառվում են առանց շահաբաժինների։ Մոսկվայի բորսայի ինդեքսը հոկտեմբերի 10-ին կայացած առուվաճառքի բացման ժամանակ նվազագույնը նվազել է 8,68%-ով ՝ հասնելով 1775,04 կետի:Ցուցանիշի անկումը պայմանավորված է երկու ընկերությունների ՝ «Գազպրոմի» և «Տատնեֆտի» դիվիդենտային բացերով։ Նրանց բաժնետոմսերը կտրուկ էժանացել են շահաբաժիններ ստանալու համար արժեթղթեր գնելու ժամկետի ավարտից հետո։ RTS դոլարի ինդեքսը նվազել է 9,75%-ով ՝ հասնելով 906,88 կետի։
Ռուսական թողարկողների մեծամասնության բաժնետոմսերը ռեկորդային ցածր գնով իջել են աշխարհաքաղաքական ռիսկերի, պատժամիջոցների ճնշման, ռուբլու ամրապնդման և դիվիդենտներից հրաժարվելու պատճառով։ Ընթացիկ տարվա առաջին ինն ամիսների ընթացքում ռուսական ընկերությունների 239 բաժնետոմսերի գնանշումների և դեպոզիտային մուտքերի միջին անկումը հասել է 32,31 տոկոսի։