Շվեյցարական Global Blue-ի Tax Free օպերատորը հայտարարել է Ռուսաստանում բիզնեսից դուրս գալու մասին
Աշխարհի ամենահին հարկային օպերատորը ՝ շվեյցարական Global Blue ընկերությունը, հայտարարել է, որ դուրս է գալիս գործարար Ռուբեն Վարդանյանի հետ համատեղ ձեռնարկությունից և իր մասնաբաժինը վաճառում ռուս գործընկերներին։ Այս մասին տեղեկատվությունը բխում է ընկերության ՝ ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին ներկայացրած հաշվետվությունից։
Global Blue-ն ռուսական իրավաբանական անձի բաժնետոմսերի 51%-ի սեփականատերն էր։«2022 թվականի հուլիսի 11-ին Global Blue-ն վաճառեց Ռուսաստանում համատեղ ձեռնարկության իր 51 տոկոս բաժնեմասը ՝ վաճառելով իր մասնաբաժինը գործընկերոջը ՝ որոշակի ժամկետում բաժնետոմսերի այս բլոկը հետ գնելու հնարավորությամբ», — ասվում է զեկույցում: Ընկերությունը որոշել է դուրս գալ ռուսական բիզնեսից ՝ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների հետ կապված ռիսկերի պատճառով։
Ռուսաստանում Global Blue-ը հայտնվել է 2018թ.-ին։ Այնուհետ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության նախաշեմին փորձնական ռեժիմով գործարկվեց Tax Free համակարգը։ Հուլիսին ընկերությունը հայտնել է ռուսական ստորաբաժանման եկամուտների 98%-ով անկում ՝ 2019-ի համեմատ։