Նորվեգական Equinor նավթագազային ընկերությունը ավարտել է արդյունահանման համաձայնագրից դուրս գալու գործընթացը
Նորվեգական Equinor նավթագազային ընկերությունը (նախկին Statoil) ավարտել է Խարյագա արդյունահանման բաշխման համաձայնագրից դուրս գալու գործընթացը։
Այսպիսով, Equinor-ը չունի ակտիվ ակտիվներ կամ նախագծեր Ռուսաստանում,- ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Equinor-ը հաստատում է Խարյագայից դուրս բերելու ամբողջական ավարտը: Equinor-ը Խարյագայից դուրս գալուց հետո Ռուսաստանում որևէ ակտիվ կամ նախագիծ չի մնացել»,- ասվում է զեկույցում:
Equinor-ը փետրվարի 27-ին որոշում է կայացրել սկսել Ռուսաստանում համատեղ ձեռնարկություններից դուրս գալու գործընթացը։ Այդ ժամանակից ի վեր ընկերությունը կասեցրել է բոլոր նոր ներդրումները Ռուսաստանում, դադարեցրել է Ռուսաստանից նավթի և գազի ապրանքների առևտուրը և մարտի վերջի դրությամբ իր հաշվեկշռում գրանցել 1,08 միլիարդ դոլարի արժեզրկում:Equinor-ը Ռուսաստանում գործում է ավելի քան 30 տարի: Նորվեգական ընկերությունը պատկանում էր Կրասգեոնացում 49%-ին, Rosneft-ի հետ համատեղ ձեռնարկությանը, Equinor-ը նույն մասնաբաժինն ուներ Rosneft-ի հետ Սամարայի մարզում դոմանական հանքավայրերի զարգացման նախագծում, 33,33%-ը Equinor-ը Ռուսաստանում գործում է ավելի քան 30 տարի: Նորվեգական ընկերությունը պատկանում էր Կրասգեոնացում 49%-ին, Rosneft-ի հետ համատեղ ձեռնարկությանը, Equinor-ը նույն մասնաբաժինն ուներ Rosneft-ի հետ Սամարայի մարզում դոմանական հանքավայրերի զարգացման նախագծում, 33,33%-ը ՝ Սևկոմնեֆտեգազ նախագծում ՝ Արևմտյան Սիբիրում Սևերո-Կոմսոմոլսկոյե հանքավայրերի զարգացման համար: Այս նախագծերի բաժնետոմսերը նորվեգական ընկերությունը փոխանցել է «Ռոսնեֆթ»-ին։ Սևկոմնեֆտեգազ նախագծում ՝ Արևմտյան Սիբիրում Սևերո-Կոմսոմոլսկոյե հանքավայրերի զարգացման համար: Այս նախագծերի բաժնետոմսերը նորվեգական ընկերությունը փոխանցել է «Ռոսնեֆթ»-ին։
Բացի այդ, ընկերությանը պատկանում էր 30%-ը PSA-ում ՝ Տիման-Պեչորայում Խարյագինսկոյե հանքավայրի զարգացման համար: Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հրամանի համաձայն ՝ Equinor-ի բաժնեմասը Kharyaga PSA-ում փոխանցվում է Zarubezhneft-ին։