JPMorgan Chase & Co-ն աշխատանքից ազատել է հիփոթեքային դեպարտամենտի հարյուրավոր աշխատակիցների. Reuters
Աշխարհի խոշորագույն բանկերից մեկը ՝ JPMorgan Chase & Co-ն, աշխատանքից ազատել է հիփոթեքային դեպարտամենտի հարյուրավոր աշխատակիցների։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Կազմակերպության ներկայացուցիչը բացատրել է, որ JPMorgan-ը պարբերաբար փոփոխություններ է կատարում անձնակազմի վրա և կրճատում է պաշտոնները ՝ ըստ անհրաժեշտության: Այնուամենայնիվ, նախօրեին ֆինանսական կոնգլոմերատը հայտարարեց 500-ից ավելի բանկիրների վարձելու պլանների մասին. JPMorgan-ը նախատեսում է իրականացնել պլանը մինչև 2024 թվականը ՝ ավելացնելով այս հատվածի անձնակազմի թիվը ավելի քան 20 տոկոսով:
JPMorgan-ի ղեկավար Ջեյմի Դայմոնն ասում է, որ բանկի ռազմավարությունը անձնակազմի ավելացումն է, մինչդեռ ԱՄՆ մյուս խոշոր բանկերը, ընդհակառակը, կրճատում են այն։ Նա ընդգծել է, որ կազմակերպությունը շարունակում է մասնաճյուղեր բացել այլ երկրներում, ինչի կապակցությամբ ընկերությունը կարիք ունի ավելի շատ աշխատակիցների աշխատանքի ընդունել բանկային ոլորտում։
Զանգվածային կրճատումներն արդեն տուժել են ամերիկյան Goldman Sachs-ի երեք հազար աշխատակցի։ 2020 և 2021 թվականներին բանկը կասեցրել է աշխատողների բոլոր կրճատումները, իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերին որոշել է հրաժարվել այս պրակտիկայից և վերադառնալ 2023 թվականից աշխատողների մեկից հինգ տոկոսի տարեկան կրճատմանը: Շվեյցարական Credit Suisse բանկը նույնպես որոշել է կրճատել անձնակազմը ՝ կազմակերպությունը նախատեսում է մինչև 2025 թվականը կրճատել աշխատակիցների 17 տոկոսը: