Ռուսաստանը մի քանի անգամ կրճատել է նավթի ծովային մատակարարումները Արևմուտք. Известия
Ռուսաստանը մի քանի անգամ կրճատել է ծովում նավթի մատակարարումները դեպի Արևմուտք։ Այս մասին հայտնում է Известия-ն ՝ հղում անելով Նավթի և գազի ոլորտի անկախ վերլուծական գործակալության տվյալներին։
Նշվում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության երկրներ ռուսական նավթի մատակարարումները ծովային ճանապարհով Պրիմորսկի նավահանգիստներից եղել են 12 տոկոսի, Նովոռոսիյսկի ՝ 48 տոկոսի, Ուստ-Լուգայի ՝ 14 տոկոսի մակարդակի վրա։ Միաժամանակ, 2021 թվականի վերջին ամսում վառելիքի ողջ ծավալը Պրիմորսկից և Ուստ-Լուգայից գնացել է ԵՄ երկրներ։ Հրատարակության համաձայն ՝ Ռուսաստանը նավթի արտահանումը վերահղել է դեպի Արևելք։ Այսպիսով, զգալի աճել է արտահանումը Հնդկաստան, Չինաստան, Եգիպտոս և Թուրքիա։
Վերլուծաբաններն ընդգծել են, որ ներկայումս ընթանում է Ռուսաստանից նավթի մատակարարման շղթաների գլոբալ վերակառուցում։ Փորձագետները նշել են, որ երկիրը դուրս է գալիս նոր շուկաներ։ Նրանք կարծում են, որ այս միտումը կշարունակվի այս տարի:
Ավելի վաղ Bloomberg-ը գրել էր, որ ռուսական նավթամթերքի նկատմամբ ԵՄ էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելուց հետո, որը տեղի կունենա փետրվարի 5-ին, Հնդկաստանը կավելացնի դիզվառելիքի մատակարարումները Եվրոպա ՝ ակտիվորեն գնելով ռուսական նավթ։ Ըստ Vortexa-ի ՝ դեկտեմբերին, երբ ուժի մեջ մտավ ԵՄ էմբարգոն ռուսական նավթի օֆշորային բեռնափոխադրումների վրա, Հնդկաստանը 24 տոկոսով ավելացրեց իր գնումները Ռուսաստանում ՝ հիմնականում մասնավոր նավթավերամշակման գործարանների կողմից։