Ռուսաստանն ու Իրանը բանակցում են ընդհանուր կայուն մետաղադրամի ստեղծման շուրջ. Ведомости
Իրանի Կենտրոնական բանկը դիտարկում է Ռուսաստանի մասնակցությամբ պարսկական տարածաշրջանի որոշակի նշան ստեղծելու հնարավորությունը, որը կարող է օգտագործվել որպես վճարման միջոց արտաքին առևտրային հաշվարկներում դոլարի, ռուբլու և իրանական ռիալի փոխարեն։ Այս մասին հայտնում է Ведомости թերթը՝ հղում անելով Կրիպտոինդուստրիայի և բլոկչեյնի ռուսական ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Բրաժնիկովին։
Նշվում է, որ համապատասխան տեղեկությունը հաստատել են Պետդումայում։ Իրանի կառավարությունը մտադիր է սատարել այս նշանը ոսկով, այսինքն ՝ դա կլինի մի տեսակ stablecoin։ Ակնկալվում է, որ նշանը կաշխատի Աստրախանի հատուկ տնտեսական գոտում, որտեղ բեռներ կընդունեն Իրանից։
Տեղեկատվական քաղաքականության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության հարցերով դումայի հանձնաժողովի անդամ Անտոն Տկաչևն ասաց, որ պետական ​​մակարդակով Իրանի առաջարկը կարող է ակտիվորեն քննարկվել, երբ Ռուսաստանը ամբողջությամբ լուծի կրիպտոարժույթների հետ կապված խնդիրը։ Անցյալ օգոստոսին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ ռուսական «Միր» վճարային համակարգը շուտով կմիավորվի իրանական «Շետաբ» համակարգին։