Brent տեսակի նավթի գինը գերազանցել է 100 դոլարը ` մեկ բարելի դիմաց
Լոնդոնի ICE Futures բորսայում Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսների արժեքն աճել է 3,74%-ով ՝ հասնելով բարելի դիմաց 100,17 դոլարի։ Այս մասին հայտնում է РБК-ն։
Փորձագետները կարծում են, որ դրան նպաստել է Սաուդյան Արաբիայի էներգետիկայի նախարար արքայազն Աբդուլազիզ բին Սալմանի հայտարարությունը, որ ծայրահեղ անկայունությունը և իրացվելիության բացակայությունը նշանակում են, որ նավթի ֆյուչերսների շուկան գնալով անջատվում է հիմնարար գործոններից։ Այդ պատճառով ՕՊԵԿ+-ը կարող է կրճատել արտադրությունը։
Otkritie Investments-ի առաջատար վերլուծաբան Անդրեյ Կոչետկովը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից միջուկային գործարքի վերաբերյալ որոշման հետաձգման մասին Իրանից ստացված տեղեկատվությունը կարող էր ազդել գնանշումների աճի վրա։ Փորձագետը պնդում է, որ համաձայնագրի երկարաձգումը կհանգեցնի իրանական նավթի շուկա դուրս գալուն, որն այժմ գտնվում է պատժամիջոցների տակ։ Սակայն Կոչետկովը հավելում է, որ «բանակցություններում առաջընթացը կարող է կրկին բախվել անհաղթահարելի խոչընդոտների վրա»։
Goldman Sachs-ի վերլուծաբաններն ասում են, որ ապրանքների ներկայիս գները «իռացիոնալ են»:
ԱՄՆ ներդրումային բանկի կանխատեսումների համաձայն ՝ 2022 թվականի չորրորդ եռամսյակի համար նավթի գները պետք է լինեն բարելի դիմաց 130 դոլարից մինչև 125 դոլար։ Միաժամանակ, Brent տեսակի նավթի գինը, փորձագետների կարծիքով, դեռևս բարձր կմնա գալիք տարում։