Ռուսաստանի պետական պարտքն ավելացել է միայն Հնդկաստանի նկատմամբ․ РИА Новости
2021 թվականի վերջին Ռուսաստանի պետական ​​պարտքն ավելացել է միայն Հնդկաստանի նկատմամբ,- գրում է РИА Новости-ն ՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի տվյալները։ Այսպիսով, մեկ տարում այն ​​ավելի քան եռապատկվել է ՝ հասնելով 610 միլիոն դոլարի, ընդ որում, առաջին անգամ Հնդկաստանը 2020 թվականին Ռուսաստանին պարտք է տվել, որի գումարը կազմել է 190 միլիոն դոլար։ Համաշխարհային բանկի տվյալների համաձայն ՝ 2021 թվականի դրությամբ Ռուսաստանն ուներ երեք ինքնիշխան վարկատու ՝ Հնդկաստանը, Ֆրանսիան և Հարավային Կորեան։ Տարեվերջին Սեուլի պարտքը կրճատվել է 20%-ով ՝ հասնելով 279,7 մլն դոլարի, Փարիզի պարտքը կրճատվել է 34%-ով ՝ հասնելով 315,6 մլն դոլարի։
Ռուսաստանի արտաքին պարտքի ամենամեծ մասը բաժին է ընկնում խոշոր ինստիտուցիոնալ վարկատուներին ՝ վարկի ընդհանուր գումարը կազմում է 355,4 մլն դոլար, ինչը կազմում է ընդհանուր պարտքի 73,8%-ը։ Պարտքի մոտ 21%-ը պատկանում է պարտատոմսերի սեփականատերերին, 2021 թվականի արդյունքներով պարտքի չափը կազմում է 99,4 մլրդ դոլար։
Արտաքին պարտքի ընդհանուր ծավալը 2021 թվականի վերջին աճել է 4,4 տոկոսով, այժմ այն ​​կազմում է 481,4 միլիարդ դոլար։