Մեծ Բրիտանիայի հարկային մարմինը Մոսկվայի բորսային զրկել է կարգավիճակից
Մեծ Բրիտանիայի հարկային ծառայությունը չեղարկել է Մոսկվայի բորսայի ճանաչված կարգավիճակը,- հայտնում է РИА Новости-ն ՝ վկայակոչելով գերատեսչության հաղորդագրությունը։ Մոսկովյան բորսան ճանաչվածի կարգավիճակ է ստացել 2011 թվականի հունվարի 5-ին։ Հարկային նպատակներով պահանջվում է ճանաչված ֆոնդային բորսայի կարգավիճակ: Նման բորսաներում վաճառվող արժեթղթերն օգտվում են որոշակի հարկային արտոնություններից:
Հարկային և մաքսային վարչության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Մոսկվայի բորսայի (MOEX, նախկինում MICEX) կարգավիճակի նախնական շնորհումը հանվում է այս տարվա մայիսի 5-ին։ Հաղորդագրության տեքստում պարզաբանվում է, որ մայիսի 5-ից հետո Մոսկվայի բորսայում կատարված բոլոր ներդրումները չեն համարվի ճանաչված բորսայում կատարված։ Առկա ներդրումների համար արտոնությունների հասանելիությունը մնում է անփոփոխ:Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Մոսկվայի բորսայում սակարկությունների սկզբում դոլարի փոխարժեքը 2020 թվականի մարտից ի վեր առաջին անգամ իջել է 66 ռուբլուց։