«Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ Մոսկվայում անցկացվել է Armenian Business Forum-ը
Մոսկվայում տեղի է ունեցել Armenian Business Forum 2024-ը, որը Ռուսաստանի և Հայաստանի ձեռներեցների երկկողմ գործընկերության և ռազմավարական փոխգործակցության ամրապնդման հիմնական բիզնես հարթակ է դարձել: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հայ գործարարների ասոցիացիայի» (ՀԳԱ) կողմից՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի աջակցությամբ:
Այս տարի ֆորումը համախմբել էր շուրջ չորս հարյուր մասնակիցների Հայաստանից և Ռուսաստանից, ինչպես խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչների, այնպես էլ սկսնակ ձեռներեցների: Ծրագրի շրջանակում անցկացվեցին պանելային քննարկումներ, հանդիպումներ ուսանողների հետ, շնորհանդեսներ և նախագծերի քննարկումներ:
Բացելով ֆորումը՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ, Հայ գործարարների ասոցիացիայի նախագահ՝ Սամվել Կարապետյանն ընդգծեցլ է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գործընկերության ամրապնդման կարևորությունը. «Ռուսաստանը պատմականորեն Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերն է։
Մեր՝ որպես հայաստանյան գործարար համայնքի, խնդիրն այդ հարաբերությունների պահպանումն ու ընդլայնումն է։ Համախմբվենք և «կամուրջ» դառնանք մեր երկրների միջև հարաբերությունների արդյունավետ զարգացման համար։ Այսօր, առավել քան երբևէ, կարևոր է պահպանել քաղաքական, գործարար և մշակութային հանրության բոլոր մակարդակներում այն սերտ երկխոսությունը, որը ձևավորվել է մեր երկու երկրների միջև երկար տարիների հարաբերությունների ընթացքում:
Ոչ մի արտաքին հանգամանք չի կարող և չպետք է խոչընդոտի ռուս-հայկական համագործակցության մասնակիցների համակարգված աշխատանքին, գործընկերության զարգացմանը և համագործակցությանը: Եվ, իմ կարծիքով, այստեղ կարևոր է յուրաքանչյուրիս պատասխանատվությունը»։