Օրենքով կհաստատվի պարգևատրման ֆոնդ՝ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության համար
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախատեսում է օրենսդրորեն ամրագրել պարգևատրման հավելյալ ֆոնդի ձևավորումը Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության համար։ Ըստ արդարադատության փոխնախարար Լևոն Բալյանի՝ այս փոփոխությունը ներառված է «Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու օրինագծում, որը ներկայացվել է ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նիստում։
Փոխնախարարի խոսքով, յուրաքանչյուր հաջորդ տարվա ՀՀ պետական բյուջեում նախատեսվելու է պարգևատրման հավելյալ ֆոնդ, որի ձևավորման կարգը, հատկացվող գումարի առավելագույն չափը և որոշման ընթացակարգը սահմանելու է կառավարությունը։
2022-ի սեպտեմբերից Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում գործարկվել էր պարգևատրման պիլոտային ծրագիր, որը ցույց է տվել իր արդյունավետությունը՝ ծառայության կատարողական ցուցանիշների զգալի բարձրացմամբ։ 2023-ին գանձված կատարողական ծախսերը գերազանցել են նախորդ տարվա արդյունքները 629 միլիոն դրամով, իսկ կարճված կատարողական վարույթների դրական տարբերությունը կազմել է 167 հազար։
Ծառայության աշխատակիցներին արդյունքահեն սկզբունքով պարգևատրումը, ըստ Բալյանի, զգալիորեն բարելավել է աշխատանքի արդյունավետությունը։ Արդյունքում, արդարադատության նախարարությունը գտնում է, որ պարգևատրման հավելյալ ֆինանսական միջոցների ներգրավման մեխանիզմը պետք է ամրագրվի օրենսդրությամբ։
Նախագծով նախատեսված պարգևատրման ֆոնդը կլինի առավելագույնը 500 մլն դրամ, իսկ ծառայությունում առկա է 610 հաստիք։ Տվյալ պահին հարկադիր կատարողների աշխատավարձը տատանվում է 130-180 հազար դրամի միջակայքում՝ կախված կոչումից։
Այս նախաձեռնությունը նախատեսվում է քննարկել ԱԺ լիագումար նիստում, որտեղ կվերանայվի դրա վերջնական ձևակերպումն ու ընդունումը։