Չինաստանը որոշել է ստանալ ռուսական ESPO խողովակաշարի գրեթե ամբողջ նավթը. Bloomberg
Չինաստանը մտադիր է մայիսին ստանալ գրեթե ամբողջ նավթը, որը մատակարարվում է ռուսական ESPO խողովակաշարով (Արևելյան Սիբիր – Խաղաղ օվկիանոս)։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
«Չինաստանն այս ամիս մտադիր է ընդունել ESPO սորտի գրեթե բոլոր բեռնումները, որոնք հաճախ գնում են այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Կորեայի Հանրապետությունը և Ճապոնիան ՝ մոտ հեռավորության և պարզ լոգիստիկայի պատճառով», — ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ:
Bloomberg-ը նշել է, որ Ռուսաստանից նավթ տեղափոխելու պատրաստակամություն ունեցող նավատերերի թվի կրճատման պատճառով գնորդները սկսել են «կրեատիվ» միջոցների դիմել ՝ փոխադրման հարցը լուծելու համար։ Օրինակ, փոքր նավերը հետագա վերաբեռնումներով ավելի ու ավելի են օգտագործվում:
Հրատարակությունը հավելում է, որ փոքր լցանավերը բեռներ են առաքում հարավկորեական Յեոսու նավահանգիստ, որտեղ դրանք վերաբեռնվում են դեպի Չինաստան մեկնող ավելի մեծ լցանավերի վրա:
Մայիսի 24-ին Interfax-ը, վկայակոչելով արդյունաբերության վիճակագրությանը ծանոթ աղբյուրը, հայտնել է, որ Ռուսաստանը ապրիլին Ղազախստանով Չինաստան է ուղարկել 9%-ով ավելի շատ նավթ, քան այս տարվա մարտին։ Նշվում է, որ տարանցման ծավալը ապրիլին կազմել է 829 հազար տոննա հումք։