Ռուսաստանում Toyota-ն սկսել է կրճատել աշխատակիցներին
Ճապոնական Toyota ավտոկոնցեռնը սկսել է կրճատել Սանկտ Պետերբուրգի գործարանի աշխատակիցներին։ Ընկերությունը յուրաքանչյուր աշխատակցին անհատական ​​առաջարկ է արել,- փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը ՝ Սանկտ Պետերբուրգի բնակչության աշխատանքի եւ զբաղվածության կոմիտեի մամուլի ծառայությանը հղումով։ Այս շաբաթ ընկերությունը կողմերի համաձայնությամբ սկսել է անձնակազմի ազատման կազմակերպչական և կադրային գործունեությունը։ Toyota-ն առաջարկում էր վճարումներ 12 միջին աշխատավարձի չափով և ավելի ՝ կախված աշխատանքային ստաժից և պաշտոնից, աշխատանքից ազատվելուց հետո մեկ տարի առողջության ապահովագրության պահպանում, ինչպես նաև վերապատրաստման, վերապատրաստման և խորացված ուսուցման ծախսերի փոխհատուցում մինչև 50 հազ. ռուբլի։
Մարտի սկզբին Toyota-ն դադարեցրեց մատակարարումները Ռուսաստան և արտադրությունը, մինչդեռ երկրից ամբողջական ելք նախատեսված չէր: Սակայն արդեն սեպտեմբերին ընկերությունը հայտարարեց Սանկտ Պետերբուրգում գործարանի փակման մասին։ Նրանք ընդգծեցին, որ վեց ամսվա պարապուրդից հետո ապագայում աշխատանքի վերսկսման հեռանկար չեն տեսնում։ Այժմ ընկերությունն ունի 1937 պարապ աշխատող։ Ռուսաստանում ավտոմեքենաների արտադրության դադարեցումից վնասները գնահատվում են 655 մլն դոլար։