ԱՄՀ-ի ղեկավարը G20-ի գագաթնաժողովում կոչ է արել վերացնել առևտրային խոչընդոտները
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիևան երեքշաբթի օրը Բալիում կայացած «Քսանյակի» (G20) գագաթնաժողովում կոչ է արել վերացնել առևտրային խոչընդոտները ՝ մեղմելով աղքատ երկրների պարտքի բեռը:
Նրա խոսքով, համաշխարհային տնտեսությունը դժվար ժամանակներ է ապրում համաճարակի, Ուկրաինայի իրավիճակի և «բոլոր մայրցամաքներում կլիմայական կատակլիզմների» ֆոնին։
«Դա հանգեցրել է գների բարձրացման և ֆինանսական պայմանների խստացման: Սա դժվար է բոլորի համար, բայց հատկապես զարգացող շուկաների և զարգացող երկրների համար»,- ասել է Գեորգիևան ԱՄՀ-ի մամուլի գրասենյակի կողմից հրապարակված ելույթում:
Ինչպես ընդգծել է Գեորգիեւան, «345 միլիոն մարդ տառապում է պարենային ճգնաժամից»։
«Եվ այստեղ է, որ G20-ը կարող է շատ բան անել համաշխարհային տնտեսության հեռանկարը փոխելու համար: Նախ ՝ թույլ տալով առևտրին անել իր գործը: Խոչընդոտների վերացումը, հատկապես սննդի և պարարտանյութերի վրա, կարող է մեղմել հարյուրավոր մարդկանց տառապանքը, մենք չպետք է թույլ տանք, որ պրոտեկցիոնիզմը արմատավորվի, և աշխարհը բաժանվի առանձին բլոկների»,- հորդորեց ԱՄՀ-ի գործադիր տնօրենը։
«Երկրորդը պարտքն է: Սա մարտահրավեր է բոլորի համար Covid-ից հետո, սակայն զարգացող շուկայի երկրների 25%-ի և ցածր եկամուտ ունեցող երկրների 60%-ի համար պարտքի բեռը խաթարում է սննդի և էներգետիկ անվտանգության խնդիրները լուծելու նրանց կարողությունը: », — շարունակեց նա:
Բացի այդ, ԱՄՀ-ի ղեկավարը կոչ է արել ավելացնել ներդրումները «կլիմայական պայմանների նկատմամբ կայուն գյուղատնտեսությունում և ցածր ածխածնային տեխնոլոգիաների զարգացման համար»։