Ռուսաստանը կրկին կարող է դառնալ Եվրոպա գազի հիմնական մատակարարը. РИА Новости
Kept աուդիտորական և խորհրդատվական ընկերության փորձագետները կարծում են, որ ապագայում Ռուսաստանը կրկին կարող է դառնալ ԵՄ երկրներին գազի հիմնական մատակարարը։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости գործակալությունը ՝ հղում կատարելով աուդիտորների հաշվետվությանը։Այս եզրակացությունն արել են աուդիտորները ՝ հիմնվելով հետազոտության արդյունքների վրա։ Հարցվածների գրեթե կեսը ՝ 40%-ը, կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանը կարող է վերականգնել իր առաջատար դիրքերը Եվրոպա գազի մատակարարման հարցում։ Ռուսաստանը զբաղեցնում էր Եվրոպայում գազի ողջ շուկայի ավելի քան մեկ երրորդը ՝ 35%-ը, մինչև Արևմուտքի կողմից հակառուսական պատժամիջոցների սահմանումը։
Հարցվածների կարծիքով ՝ Թուրքիայում գազային հանգույցի ստեղծումը կնպաստի Եվրոպա կապույտ վառելիքի արտահանման հարցում Ռուսաստանի առաջատար դիրքերի վերադարձին։ Մյուս գործոնը գազի ոլորտում Ռուսաստանի համագործակցության ընդլայնումն է ԱՊՀ երկրների հետ։ Աուդիտորները կարծում են, որ ապագայում Ռուսաստանից եկող գազից Եվրամիության լիակատար հրաժարումը չափավոր ռիսկ է։ Հարցումն անցկացվել է Օքսֆորդի էներգետիկ հետազոտությունների ինստիտուտում արդյունաբերական համաժողովի շրջանակներում: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՏԱՍՍ գործակալությունը, Եվրոպա ռուսական կապույտ վառելիքի մատակարարման գազային հանգույց կարող է ստեղծվել Թուրքիայի Քիրքլարելի նահանգում՝ «Թուրքական հոսք» գազատարի ճյուղի ելքի կետում։ Սկզբում Թուրքիայում գազային հանգույց ստեղծելու գաղափարն առաջարկել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Հոկտեմբերի 19-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ Պուտինի հետ պայմանավորվել է գազային հանգույցի ստեղծման շուրջ։