S&P Global և Morgan Stanley. Հնդկաստանը մինչև 2030 թվականը կդառնա աշխարհի երրորդ խոշորագույն տնտեսությունը
Հնդկաստանը կանցնի Ճապոնիային և Գերմանիային ՝ դառնալով աշխարհի երրորդ խոշոր տնտեսությունը։ Մինչև 2030 թվականը ասիական երկրի անվանական համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) աճը կպահպանվի 6,3 տոկոսի մակարդակում, իսկ մինչև 2031 թվականը ՀՆԱ-ն ավելի քան երկու անգամ կաճի ներկայիս ցուցանիշի համեմատ,- հայտնում է ամերիկյան CNBC հեռուստաալիքը վկայակոչելով S&P Global վերլուծական ընկերության և Morgan Stanley Bank-ի կանխատեսումները։
«Հնդկաստանի համախառն ներքին արդյունքի տարեկան անվանական աճը կկազմի միջինը 6,3% մինչև 2030 թվականը։ Հնդկաստանի ՀՆԱ-ն, ամենայն հավանականությամբ, մինչև 2031 թվականը կկրկնապատկի իր ներկայիս մակարդակը; Այս գործոնները կդարձնեն աշխարհում երրորդ խոշորագույն տնտեսությունը և արժեթղթերի շուկան մինչև տասնամյակի վերջը, — նշված է նյութում։ Միևնույն ժամանակ, կանխատեսումների իրականացումը կախված է Հնդկաստանի առևտրի և ֆինանսական ազատականացման շարունակությունից, աշխատաշուկայի բարեփոխումներից, ինչպես նաև Հնդկաստանում ենթակառուցվածքներում և մարդկային կապիտալում ներդրումներից։ Այնուամենայնիվ, երկիրն արդեն ունի բոլոր նախադրյալները առաջիկա տարիներին «տնտեսական բումի» համար, ասում են Morgan Stanley-ի վերլուծաբանները ՝ Ռիդամ Դեսաիի և Գիրիշ Աչիպալիայի գլխավորությամբ։
«Հնդկաստանում պայմաններ են ստեղծվել տնտեսական բումի համար, որն առաջացել է օֆշորիզացիայի, արտադրության մեջ ներդրումների, էներգետիկայի անցման և երկրի զարգացած թվային ենթակառուցվածքի հետևանքով», — եզրակացրել են ամերիկյան բանկի փորձագետները։