Երեկ ամերիկյան շուկայում հանգստյան օր էր։ Հինգշաբթի S&P 500-ի ինդեքսի ֆյուչերսները աճում են 0,32%։
Ճապոնական Nikkei 225-ն ավելացել է 0,74%-ով հասնելով 38644 կետի, կորեական KOSPI-ն աճում է 0,51%-ով հասնելով 2809,79 կետի, չինական Shanghai Composite-ը կրճատվում է 0,30%-ով հասնելով 3008,73 կետի։
1. Մեծ Բրիտանիայում գնաճը մայիսին դանդաղել է և տարեկան կտրվածքով կազմել 2%: Ամսական կտրվածքով այս ցուցանիշը կազմել է 0,3%:
2. Չինաստանի ազգային բանկը պահպանել է իր ելակետային վարկավորման տոկոսադրույքը (LPR) մեկ տարի ժամկետով տարեկան 3,45%: Հնգամյա վարկերի համար տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխ տարեկան 3,95%:
3. ԱՄՆ-ում MBA-ից 30 տարի ժամկետով հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքը շաբաթվա ընթացքում նվազել է 8 բ.կ-ով և կազմել տարեկան 6,94%:
Հանքարդյունաբերական շուկաներ
Այսօր ոսկու գինը աճում է, մեկ ունիցայի դիմաց վաճառվելով $2342,5: Չորեքշաբթի նավթային գնանշումները նվազել են։ Այժմ Brent ապրանքանիշի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց $85,0-ից բարձր է, WTI-ի գինը մեկ բարելի դիմաց մոտ $81,3:
1.Citigroup Inc.-ը գրանցել է ներդրումային բանկային գործունեության ուժեղ աճ նախորդ տարվա համեմատ։ Աճել է ակտիվությունը M&A շուկայում և կապիտալի ներգրավման ոլորտում։ Համաձայն՝ Citigroup-ի կանխատեսումների երկրորդ եռամսյակում ներդրումային բանկային հատվածում հասույթը տարեկան կտրվածքով կլինի մոտավորապես 50%-ով ավել։
2. Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` ամերիկյան ON Semiconductor (Onsemi) կիսահաղորդիչներ արտադրող ընկերությունը պատրաստվում է Չեխիայում չիպերի արտադրության գործարան բացել։ Ներդրումների ծավալը կազմում է 44 մլրդ չեխական կրոն ($ 2 մլրդ)։ Ընկերության չիպերը օգտագործվում են, որպես բաղադրիչներ էլեկտրական մեքենքներում և տվյալների կենտրոնում։