Համաշխարհային տնտեսությունը ներկայումս բախվում է մի շարք խոչընդոտների, որոնք կարող են ոչ միայն ազդել գլոբալ շուկաների կայունության վրա, այլև անդրադառնալ տարածաշրջանային տնտեսությունների վրա, ներառյալ՝ Հայաստանի:
Տագնապալի միտումներ համաշխարհային տնտեսությունում
1. Գնաճի աճ և դրամական քաղաքականության խստացում
Վերջին տարիներին աշխարհի տարբեր երկրներում նկատվում է գնաճի կայուն աճ, ինչի հետևանքով կենտրոնական բանկերը դիմում են տոկոսադրույքների բարձրացման: Սա բերում է ոչ միայն վարկավորման նվազմանը, այլև սպառման նվազմանը, ինչը սպառնում է տնտեսական ակտիվության դանդաղմամբ:
2. Մատակարարման շղթաների խաթարում
COVID-19 համավարակից հետո սկսված մատակարարման շղթաների խնդիրները մինչ օրս չեն լուծվել: Նավթամթերքների, հումքի և պարենամթերքի ոլորտում առաջացած լոգիստիկ բարդությունները բարձրացնում են արտադրանքի գները:
3. Ուկրաինա-Ռուսաստան հակամարտության ազդեցությունը
Այս հակամարտությունն առաջացրել է լուրջ ճգնաժամ էներգետիկայի ոլորտում, հատկապես Եվրոպայում: Գազի և նավթի գների կտրուկ աճը խիստ ազդեցություն է թողնում արդյունաբերական հատվածի վրա:
4. Աշխատուժի պակաս և բնակչության ծերացում
Աշխարհի զարգացած երկրներում նկատվում է աշխատուժի պակաս, ինչը դանդաղեցնում է արտադրողականությունը: Այս երևույթը հատկապես տեսանելի է Եվրոպայում և Ճապոնիայում:
5. Կլիմայական փոփոխությունների ազդեցություն
Բնապահպանական խնդիրները և կլիմայական աղետները, ինչպիսիք են երաշտները և ջրհեղեղները, մեծացնում են ռիսկերը պարենային անվտանգության և գյուղատնտեսության համար: