ՊԵԿ-ը սկսել է ստուգումները. Անկանխիկ վճարման սարք տեղադրեք
Մոտ 1400 հարկ վճարող դեռևս ձեռք չի բերել ՊՕՍ տերմինալ, որպեսզի հաճախորդը կարողանա վճարել անկանխիկ: Ամբողջ Հայաստանի տարածքում անկանխիկ վճարումների մասին օրենքը գործում է մոտ 5 ամիս:
ՊԵԿ-ը այս ընթացքում մի քանի անգամ զգուշացրել է տնտեսվարողներին, որպեսզի ձեռք բերեն տերմինալները, որից հետո անցել են ստուգման: Այս պահին սարքերը ձեռք բերելու համար դիմում է գրել մոտ 31 հազար տնտեսվարող, որոնց ՊԵԿ-ն այս փուլում չի անհանգստացնի: Մյուսների դեպքում կիրառվելու են տուգանքներ:
Տուգանքը, որով Հարկայինը կարող է պատժել անկանխիկի մասին օրենքը խախտողներին, 300 հազար դրամ շեմը գերազանցող գործարքների դեպքում կանխիկ վճարած գումարի 5 տոկոսի չափով է բայց ոչ ավելի, քան 2 մլն, և ոչ պակաս, քան 500 հազար դրամ: Իսկ այն հարկ վճարողը, որ պարտավոր էր ստեղծել, սակայն չունի քարտով գանձում ընդունելու հնարավորություն, կտուգանվի 300 հազար դրամո