Կառավարության նոր որոշումը
Ընդունվել է Աղետի գոտու բնակավայրերի պետական եվ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը երկրաշարժից հետո տեղադրված կամ կառուցված ոչ հիմնական շինություններից ազատելու կարագը հաստատաելու մասին՚ ՀՀ կառավարության որոշումը:
Որոշումը սահմանում է ոչ հիմնական շինությունների ազատման և հեռացման, դրանցում բնակվող ընտանիքների վերաբնակեցման հետ կապված հարցերի կանոնակարգման մոտեցումները և առաջնահերթությունները: Աշխատանքն իրականացվելու է փուլային եղանակով: 2023թ. նախատեսված են առավել կազմակերպական աշխատանքներ, իսկ 2024 թվականից՝ ոչ հիմնական շինություններից ազատում և ապամոնտաժում, բնակության նպատակով գործածվող ոչ հիմնական շինություններում բնակվող ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավման պետական աջակցության տարբերակված մոտեցման ցուցաբերում` կախված ընտանիքի՝ ոչ հիմնական շինությունում բնակվողի կարգավիճակում հայտնվելու հիմքերից:J