Ինչպես են բաշխվել բանկային վարկերը ՀՀ տնտեսության տարբեր ոլորտներում 2024-ի ընթացքում
Ըստ ՀՀ Կենտրոնական բանկի տվյալների, 2024 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 5,872,488 մլն դրամ։ Դրանցից 3,957,720 մլն դրամը տրամադրվել է ՀՀ դրամով, իսկ 1,914,767 մլն դրամը՝ տարադրամով։
2023 թվականի համադրելի ցուցանիշի համեմատ գրանցվել է 27%-անոց աճ, ինչը վկայում է վարկավորման ակտիվության բարձրացման մասին։
Վարկավորման բաշխվածությունը ըստ ոլորտների
Բանկերի տրամադրած վարկերը բաշխվել են տնտեսության տարբեր ոլորտների միջև՝ ընդգրկելով ինչպես արտադրական, այնպես էլ սպառողական և հիփոթեքային վարկեր։
• Արդյունաբերություն595,617 մլն դրամ, որից 244,515 մլն-ը ՀՀ դրամով, 351,102 մլն-ը՝ տարադրամով։
• Գյուղատնտեսություն335,182 մլն դրամ, որից 260,422 մլն-ը ՀՀ դրամով, 74,760 մլն-ը՝ տարադրամով։
• Շինարարություն660,545 մլն դրամ, որից 274,532 մլն-ը ՀՀ դրամով, 386,013 մլն-ը՝ տարադրամով։
• Տրանսպորտ և կապ134,404 մլն դրամ, որից 33,180 մլն-ը ՀՀ դրամով, 101,224 մլն-ը՝ տարադրամով։
• Առևտուր631,206 մլն դրամ, որից 268,665 մլն-ը ՀՀ դրամով, 362,541 մլն-ը՝ տարադրամով։
• Սպասարկման ոլորտ368,567 մլն դրամ, որից 115,610 մլն-ը ՀՀ դրամով, 252,958 մլն-ը՝ տարադրամով։
Սպառողական և հիփոթեքային վարկեր
Սպառողական վարկավորման ոլորտում նույնպես գրանցվել է բարձր ակտիվություն։ 2024 թվականի դեկտեմբերին տրամադրվել է 1,447,463 մլն դրամի սպառողական վարկ, որից մեծամասնությունը՝ 1,338,367 մլն դրամը, տրամադրվել է ՀՀ դրամով։
Հիփոթեքային վարկավորումը նույնպես շարունակել է աճել՝ կազմելով 1,423,210 մլն դրամ, որից 1,319,108 մլն դրամը տրամադրվել է ՀՀ դրամով։
Այլ ոլորտներին տրամադրված վարկեր
Տնտեսության այլ ոլորտներին տրամադրվել է 276,294 մլն դրամի վարկ, որից 103,322 մլն դրամը ՀՀ դրամով, իսկ 172,971 մլն դրամը՝ տարադրամով։