Տեղահանված ընտանիքների աջակցություն
2020 թվականին ԼՂ որոշ շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար ստեղծվել է հատուկ պետական ծրագիր, որն ուղղված է նրանց բնակարանային խնդիրների լուծմանը։ 2024 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ, 3947 ընտանիք ստացել է հավաստագիր, որը հնարավորություն է տալիս Հայաստանում հիփոթեքային վարկի միջոցով ձեռք բերել բնակելի անշարժ գույք կամ կառուցել սեփական տուն։ Այս ծրագրի շրջանակում պետական աջակցությունը ներառում է միայն վարկի մայր գումարի և տոկոսագումարների վճարների մարումը։
Արդեն 3143 ընտանիք օգտվել է ծրագրից՝ ձեռք բերելով անշարժ գույք, իսկ 428 ընտանիք համատեղել է իրենց հավաստագրերը՝ միասնական հիփոթեքային վարկ վերցնելու համար։ Այսպիսով, հիփոթեքային վարկավորման գործարքների ընդհանուր թիվը կազմում է 2715։ Այս քայլով կառավարությունը նպատակ ունի նպաստել տեղահանված ընտանիքների՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում նոր կյանք սկսելուն։
Սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների աջակցություն
Բնակարանային աջակցության ծրագրի երկրորդ ուղղությունը նախատեսված է սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող երիտասարդ ընտանիքների համար։ Այս ծրագրի նպատակը սահմանամերձ համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացումն է՝ բնակարանային պայմանների բարելավման միջոցով։ Հիփոթեքային վարկերի միջոցով ընտանիքներին տրվում է հնարավորություն ձեռք բերել նոր տուն կամ բարելավել իրենց առկա պայմանները։
Այդ ծրագրի իրականացման համար համագործակցում են 6 բանկ և 1 վարկային կազմակերպություն, որոնց միջոցով հայտերն ընդունվել և հաստատվել են։ Արդյունքում, 1127 շահառու արդեն իսկ ստացել է իր վարկը և պատրաստվում է օգտագործել այն բնակարանային նպատակներով։
Ծրագրի ֆինանսական ընդլայնում
2024 թվականին կառավարության կողմից ընդունված որոշմամբ նախատեսվում է ծրագրերի շարունակությունը ապահովելու նպատակով ավելացնել բյուջետային ծախսերը։ Ըստ որոշման, ծրագրերի իրականացման համար նախատեսված է հատկացնել լրացուցիչ 2 մլրդ 520 մլն դրամ՝ նախանշված 9 ամսվա և տարեկան ծախսերի ավելացման համար։ Սա հնարավորություն կտա առանց ուշացումների շարունակել ծրագրերի իրականացումը՝ ապահովելով ավելի մեծ թվով շահառուների մասնակցությունը։
Այս ծրագրերը կարևոր քայլ են տեղահանված և սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար, որոնք հնարավորություն են ստանում վերակազմակերպել իրենց կյանքը և ունենալ կայուն ու ապահով ապագա։