Սիրիան խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ուկրաինայի հետ
Սիրիան պաշտոնապես խզել է դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Ուկրաինայի հետ. այս մասին հայտնում է ՍԱՆԱ-ն ՝ հղում անելով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության (SAR) աղբյուրին։
Այդ քայլն արվել է սիրիական կողմից ՝ ի պատասխան Ուկրաինայի գործողությունների ՝ փոխադարձության սկզբունքին համապատասխան։ Փաստորեն, հարաբերությունները խզվել են 2018 թվականից, երբ Ուկրաինայի կառավարությունը մերժեց Կիևում տեղակայված սիրիացի դիվանագետների մուտքի արտոնագրի երկարաձգումը։«Դա անհնարին դարձրեց նրանց դիվանագիտական ​​պարտականությունների կատարումը, և Սիրիայի դեսպանատունը ստիպված եղավ դադարեցնել իր գործունեությունը ուկրաինական իշխանությունների թշնամական վերաբերմունքի պատճառով»,- ասվում է հոդվածում։
Հունիսի 30-ին Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է Սիրիայի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները խզելու մասին։ Միաժամանակ պահպանվել են հյուպատոսական հարաբերությունները։ Որոշումն ընդունվել է Կիևում ՝ ի պատասխան Դամասկոսի կողմից Լուգանսկի և Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչման։