2024 թվականի օգոստոսին Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի վերջին հրապարակումը՝ սեպտեմբերի 11-ի դրությամբ, ցուցադրում է, թե ինչպես են փոխվել տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները Հայաստանում 2024 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին։ Ըստ տվյալների՝ սպառողական գների ինդեքսը օգոստոսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 1.3%-ով։
Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների թանկացում՝ 1%
Այս տարի գների աճի համեմատաբար փոքր տեմպ է գրանցվել սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների ոլորտում՝ ընդամենը 1%-ով։ Սա խոսում է սննդի ոլորտում հարաբերական կայունության մասին՝ չնայած արտաքին տնտեսական ճնշումներին։
Ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտի շեշտված աճ՝ 4.4%
Ալկոհոլային խմիչքների և ծխախոտային արտադրատեսակների գները նկատելիորեն աճել են՝ 4.4%-ով։ Սա կարող է կապված լինել հարկային քաղաքականության փոփոխությունների և մատակարարման շղթաների խախտումների հետ։
Հագուստի և կոշիկների գները՝ իջում 3.9%-ով
Հետաքրքրական միտում է նկատվում հագուստի և կոշիկների գնի նվազման մեջ՝ 3.9%-ով։ Այս էժանացումը կարող է պայմանավորված լինել շուկայի մրցակցային ճնշումներով և արտաքին առևտրի պայմանների բարելավմամբ։
Բնակարանային ծառայությունները՝ գրեթե անփոփոխ
Չնայած բնակարանային ծառայությունների գները ավելացել են ընդամենը 0.9%-ով, սա կարող է լինել հույս ներշնչող նորություն բնակիչների համար, ովքեր պետք է ծածկեն ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի վճարումները։
Տրանսպորտի գների կտրուկ աճ՝ 9.1%
Տրանսպորտի գներն այս տարի ցուցադրել են կտրուկ աճ՝ 9.1%-ով։ Սա հիմնականում կապված է վառելիքի միջազգային գների տատանումների հետ, ինչպես նաև ներքին շուկայում գնաճային ճնշումներով։
Կրթության թանկացում՝ 4.8%
Ուսումնառության ոլորտում գների 4.8%-անոց աճը ընդգծում է կրթական հաստատությունների առաջ ծառացած ծախսերի բարձրացմանը, ինչը կարող է ազդել սովորողների վրա՝ կրթական ծախսերի ավելացման տեսանկյունից։