Նոր կանոններ՝ օդային տրանսպորտով զգայուն ապրանքների արտահանման համար
Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական Տնտեսական Միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների միջև ապրանքափոխանակությունը մեծ նշանակություն ունի, սակայն որոշակի ապրանքատեսակների արտահանման ժամանակ անհրաժեշտ է հատուկ կարգավորումներ: ՀՀ կառավարության կողմից սահմանված որոշ ապրանքներ համարվում են ազգային անվտանգության համար զգայուն, և դրանց արտահանումն առանց թույլտվությունների կարող է հանգեցնել լուրջ պատասխանատվության:
Օրենսդրական Նորամուծություն
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ ԱԺ նիստում քննարկվել է օդային տրանսպորտով զգայուն ապրանքների արտահանման ժամանակ առանց թույլտվության գործողությունների համար տուգանքներ սահմանելու մասին: Մինչ այժմ նմանատիպ կարգավորումներ կիրառվում էին ցամաքային և ջրային տրանսպորտի համար, սակայն օդային տրանսպորտի հետ կապված՝ բացակայել է հայտարարագրման պարտադիր համակարգը:
Հիմնական փոփոխությունը
Նոր օրենքի շրջանակներում, առանց թույլտվության օդային տրանսպորտով արտահանումը կբերի ապրանքի արժեքի 50 տոկոսի չափով տուգանք, սակայն այն չի գերազանցի 500.000 դրամը: Իրավախախտման պահին առկա ապրանքները կարող են բռնագրվել, ինչն էլ ավելի կխստացնի պատասխանատվությունը:
Ինչպես են ընտրվում զգայուն ապրանքները
ՀՀ կառավարության սահմանած ապրանքատեսակները ներառում են այնպիսի ապրանքներ, որոնք կարող են փոխակերպվել կամ օգտագործվել ռազմական կամ երկակի նշանակության նպատակներով: Այսպիսով, անհրաժեշտ է հատուկ թույլտվություն՝ նմանատիպ ապրանքները արտահանելու համար, և դրանք վերահսկվում են գործող երկակի նշանակության ապրանքների թույլատվական համակարգով:
Օդային տրանսպորտով զգայուն ապրանքների արտահանումը ՀՀ-ից դեպի ԵԱՏՄ պետություններ առանց համապատասխան թույլտվության շուտով կստանա խիստ վերահսկողություն և պատասխանատվության մեխանիզմներ: Նոր օրենսդրական փոփոխությունները նպատակ ունեն ամրապնդելու ազգային անվտանգությունը և խուսափելու ոչ պատշաճ արտահանման դեպքերից: