Եվրոպայում գնաճի հիմնական պատասխանատվությունը պատկանում է Եվրոպական կենտրոնական բանկին․ պրոֆեսոր Հանս-Վերներ Սին
Իֆո Մյունխենի Տնտեսական հետազոտությունների ինստիտուտի նախկին ղեկավար, պրոֆեսոր Հանս-Վերներ Սինը պնդում է, որ Եվրոպայի անսովոր բարձր գնաճի հիմնական պատասխանատվությունը պատկանում է Եվրոպական կենտրոնական բանկին: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում կատարելով Compact հրատարակությանը։
Նրա խոսքով, պնդումները, թե ԵՄ-ում գնաճի մեղավորը բացառապես Ռուսաստանի Դաշնությունն է, իրավիճակի միայն պարզեցված պատկեր են տալիս։ Եվրոպական կենտրոնական բանկը «դրեց սկիզբը», և «COVID-19» համաճարակի հետևանքով առաջացած ճգնաժամը «լուցկի է, որը վառեց ամեն ինչ»։ Գնաճի ներկայիս մակարդակը բարձր է, մինչդեռ իրավիճակը աստիճանաբար վատթարանում է։ Գերմանիայում արտադրողների ինքնարժեքն աճել է 33,6%-ով, Իսպանիայում և Իտալիայում ՝ ավելի քան 40%-ով, իսկ սպառողական գներն աճել են առնվազն մեկ երրորդով։
«Ապագայի համար պայծառ հեռանկարներ չկան», — ասել է Զիննան:
Ավելի վաղ Գերմանիայի խոշորագույն ֆինանսական հաստատության ՝ Deutsche Bank-ի վերլուծաբանները հայտնել էին, որ Գերմանիան ակնկալում է գնաճի էլ ավելի բարձր տեմպ, եթե մոտ ապագայում չկարգավորվեն գազի մատակարարումները Ռուսաստանի Դաշնությունից Nord Stream-ով։