Չինաստանում ցածր պահանջարկի պատճառով` աշխարհի առաջատար ընկերությունների զուտ շահույթը նվազել է
Աշխարհի առաջատար կորպորացիաների զուտ շահույթը ապրիլից հունիս ընկած ժամանակահատվածում կազմել է 995,7 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 3%-ով պակաս, հիմնականում պայմանավորված Չինաստանում դանդաղ բիզնես միջավայրով։ Այս մասին հայտնում է ճապոնական առաջատար Nikkei տնտեսական թերթը,- տեղեկացնում է b24.am-ը:
Տուժել են հատկապես տարբեր տեսակի առաջնային հումքի, քիմիական արտադրանքի, էլեկտրատեխնիկայի, տրանսպորտային ընկերությունների արտադրողները։ Քանի որ Չինաստանում թուլությունը պահպանվում է, Nikkei-ն կարծում է, որ աշխարհի առաջատար կորպորացիաների եկամուտները կարող են ավելի շատ տուժել տարվա երկրորդ կիսամյակում:
Զուտ եկամտի անկում է գրանցվել համաշխարհային տնտեսության 16 հիմնական ոլորտներից 8-ում, օրինակ՝ հումքի և էներգիայի առևտրով զբաղվող ընկերություններում՝ ներառյալ նավթի առաջատար առևտրատներում:
Միաժամանակ, այս ընթացքում նկատելիորեն աճել են տեղեկատվական ոլորտում ամերիկյան բարձր տեխնոլոգիական կորպորացիաների, ինչպես նաև առաջատար բանկերի և այլ ֆինանսական ընկերությունների շահույթները։ Նրանց հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է ԱՄՆ-ում և ԵՄ երկրներում վարկավորման տոկոսադրույքների բարձրացմամբ։