ԵՄ-ի կախվածությունը ռուսական գազից առաջացել է ագահության պատճառով. ԵՀ
Եվրամիության երկրների կախվածությունը ռուսական բնական գազից ի հայտ եկավ ոչ թե նրանց միամտության, այլ ագահության պատճառով։ Նման կարծիք է հայտնել մրցակցության հարցերով եվրահանձնակատար Մարգրետե Վեստագերը իտալական Il Sole 24 Ore թերթին տված հարցազրույցում։
«Միամտության մասին խոսելն անիմաստ է։ Փաստորեն, մենք ագահ էինք»,- ասել է նա: Վեստգեյթերը կարծում է, որ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը լրջորեն ազդել է Եվրոպայի վրա։ Եվ հիմա ԵՄ երկրները փորձում են հարմարվել նոր կյանքին։ Նրա կարծիքով, տարածաշրջանում ընթանում է թվային անցում, ԵՄ-ն ստեղծել է տնտեսական ցնցումները կլանելու սխեմաներ։«Մենք նախադրյալներ ենք ստեղծում գազի համատեղ գնումների և թվային մեծ շուկայի կարգավորման համար», — ասել է եվրահանձնակատարը։
Ավելի վաղ ՝ մայիսի 25-ին, Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես առաջարկել էր պատժամիջոցների շրջանցումը ԵՄ-ում համարել հանցագործություն։ Նշվում է, որ այս միջոցը «կնպաստի բոլոր անդամ պետություններում նման խախտումների հետաքննությանը, հետապնդմանը և պատժին»։