G7-ի երկրներն այս տարի ավելի քան 24 միլիարդ դոլար են խոստանում Ուկրաինային
«Մեծ յոթնյակի» երկրների ֆինանսների նախարարները հայտարարել են 2022 թվականին Ուկրաինային ավելի քան 24 միլիարդ դոլարի հավելյալ աջակցության մասին և խոստացել անհրաժեշտության դեպքում ավելացնել այն, -հայտնում է Reuters-ը։
Բացի ֆինանսական աջակցության մասին հայտարարությունից, նախարարները նշել են, որ միջազգային կազմակերպություններն այլևս չպետք է բիզնես վարեն «Ռուսաստանի հետ, ինչպես նախկինում»։ Նախարարների հայտարարության մեջ ասվում է, որ իրենք ափսոսում են Ռուսաստանի մասնակցությունը միջազգային ֆորումներին, այդ թվում ՝ G20-ի, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Համաշխարհային բանկի այս շաբաթ հանդիպումներին:
Ապրիլի 17-ին նախագահի խորհրդականը հայտնել է, որ Ուկրաինան դիմել է G7 երկրներին ՝ խնդրելով օգնել փակել պետական ​​բյուջեի անցքերը: Վեց ամսվա համար անհրաժեշտ է մոտ 50 մլրդ դոլար։ Ուկրաինայի 2022 թվականի պետբյուջեում նախատեսված են 1,35 տրլն UAH եկամուտներ, իսկ ծախսերը ՝ 1,59 տրլն. Ուկրաինայի կողմից պահանջվող ֆինանսավորումը կազմում է գրեթե 1,5 տրլն UAH ՝ համարժեք դրամ։