ԱՄՆ-ն պատմության մեջ առաջին անգամ առաջ է անցել Ռուսաստանից ԵՄ գազի մատակարարումների ծավալով
2022 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ից Եվրոպա հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարումները գերազանցել են Գազպրոմի արտահանումը տարածաշրջան։ Այս մասին Twitter-ում հայտնել է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) ղեկավար Ֆաթիհ Բիրոլը։ «Ռուսաստանի կողմից ԵՄ բնական գազի մատակարարումների վերջին կտրուկ կրճատումները հանգեցրին նրան, որ սա պատմության մեջ առաջին ամիսն է, երբ ԵՄ-ն ԱՄՆ-ից LNG-ով ավելի շատ գազ է ներկրում, քան Ռուսաստանից խողովակաշարով»,- գրել է Բիրոլը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն պետք է ջանքեր գործադրի գազի ներքին պահանջարկը նվազեցնելու և դաժան ձմռանը նախապատրաստվելու համար։
Հունիսի 14-ին «Գազպրոմը» հայտարարեց «Հյուսիսային հոսքով» գազի մատակարարումների կրճատման մասին ՝ 167 միլիոնից հասցնելով 100 միլիոն խորանարդ մետրի օրական: Դա տեղի է ունեցել Պորտովայայի կոմպրեսորային կայանի գազի պոմպակայանների վերանորոգման հետաձգման պատճառով: Գազպրոմի տվյալներով ՝ գերմանական Siemens ընկերությունը ժամանակին չի վերադարձրել մեխանիզմները վերանորոգումից։ Հաջորդ օրը «Գազպրոմը» շահագործումից հանեց ևս մեկ գազատուրբինային շարժիչ, ինչը նվազեցրեց մղման ծավալը մինչև 67 միլիոն խորանարդ մետրի։ Այս շարժիչի անջատումն իրականացվել է գազի կոմպրեսորային բլոկի կապիտալ վերանորոգման ժամկետի զարգացման և տեխնիկական անսարքությունների պատճառով։ Siemens-ն իր հերթին նշել է, որ Nord Stream-ի համար գազատուրբիններն արտադրվել են Կանադայում և Ռուսաստան են մատակարարվել 2009 թվականին։ Այժմ Մոնրեալում մեկ շարժիչ է վերանորոգվում, մինչդեռ վերանորոգված տուրբինները հնարավոր չէ վերադարձնել Մոսկվայի դեմ կանադական պատժամիջոցների պատճառով։ Գերմանական ընկերությունն աշխատում է երկրի իշխանությունների հետ խնդրի լուծման համար։
Siemens Energy-ի գործադիր տնօրեն Ջո Կայզերը նույնպես ասել է, որ գազի փոխադրումը դադարեցվել է քաղաքական նկատառումներով, և տուրբինի բացակայությունը «երբեք չի արդարացնի գազի հոսքի այդքան ուժեղ կրճատումը»։Nord Stream-ով մատակարարումների նվազման պատճառով Գերմանիան արտակարգ դրություն է հայտարարել երկրի երկրորդ կարգի գազամատակարարման ոլորտում։ Գերմանիայի, Նիդեռլանդների և Ավստրիայի իշխանությունները նույնպես հայտնել են վառելիքի խնայողության և ավելի շատ ածուխ օգտագործելու անհրաժեշտության մասին։