Մեծ Բրիտանիայում փակվել է ազոտական պարարտանյութերի խոշորագույն գործարաններից մեկը
Ամերիկյան CF Industries Holdings, Inc. ընկերությունը, որը զբաղվում է ազոտական ​​պարարտանյութերի արտադրությամբ, փակել է Ince գործարանը Չեշիրում (Մեծ Բրիտանիա) և մտադիր է վերակառուցել արտադրությունը երկրում։ Այս մասին ասվում է ընկերության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Ince գործարանը դադարեցրել է աշխատանքը 2021 թվականի սեպտեմբերին, դա բացատրվել է արտադրության մեջ անհրաժեշտ գազի գնի բարձրացմամբ։ Միաժամանակ ընկերությունը դադարեցրել է Մեծ Բրիտանիայի խոշորագույն գործարաններից մեկի ՝ Բիլինգհեմի գործարանի աշխատանքը։
Հունիսի 8-ին CF Industries-ը, որին պատկանում են երկու գործարանները, ասել է, որ Ince-ը ընդմիշտ կդադարեցնի իր գործունեությունը, և դրա արտադրության մի մասը կտեղափոխվի Բիլինգհեմ:
Ընկերությունը նախազգուշացրել է, որ վերակազմավորումը կարող է հանգեցնել Ince-ում 283 աշխատակիցների, իսկ Billingham-ում ևս 33-ի, քանի որ CF Industries-ը նպատակաուղղված է արտադրությունը պարզեցնելու: Ընկերությունը մտադիր է նաև ընկերության որոշ մասնաճյուղեր տեղափոխել ԱՄՆ, որտեղ գտնվում է CF Industries-ի գլխավոր գրասենյակը։ Ընկերությունում նշել են նաև, որ կրճատումների մի մասը կարող է կատարվել աշխատակիցների տեղափոխմամբ։
Եվրամիությունը ապրիլի 9-ին սահմանափակել է ռուսական պարարտանյութերի ներկրումը։ Կալիումի քլորիդի քվոտան կկազմի 837,57 հազար տոննա, կալիում պարունակող այլ պարարտանյութերի համար ՝ 1,57 միլիոն տոննա Պոտաշ պարարտանյութերի ներմուծումը սահմանափակված է Եվրամիության կողմից և Բելառուսից։