Spiegel. ԵՄ-ում նավթի էմբարգոյի պատճառով գնային ջգնաժամ է սպասվում
Բրյուսելի Բրեյգելի հետազոտական ​​կենտրոնի ղեկավար Գունտրամ Վոլֆն ասել է, որ ԵՄ երկրներն ակնկալում են գնաճ և գների ցնցում ռուսական նավթի ներմուծման փուլային դադարեցման որոշումից հետո։ Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում կատարելով Spiegel ամսագրին։ Վուլֆը պնդում է, որ ԵՄ երկրների համար դա կլինի հնարավոր վատագույն սցենարը: Այս ամենը պայմանավորված է նրանով, որ եվրոպական բիզնեսները և սպառողները մոտ ապագայում կսկսեն տուժել ռեսուրսի բարձր գներից, և արժեքը, ամենայն հավանականությամբ, ավելի կբարձրանա:
«ԵՄ երկրների իշխանությունները կարող են փորձել մեղմել գների շոկը գազալցակայանների զեղչերով, հարկերի կրճատմամբ և սուբսիդիաներով, ինչպես դա արեցին անցյալ ամիսներին։ Սա կարող է մեծացնել պետական ​​պարտքը»,- ասել է Վուլֆը։
Նա հավելել է, որ էմբարգոն կնվազեցնի Ռուսաստանի Դաշնության նավթային եկամուտները միայն երկարաժամկետ հեռանկարում։ «Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի համար դա «կարևոր քայլ առաջ» էր, Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկի համար դա «հանգիստ սարսափ էր», — ասվում է հրապարակման մեջ։
Ավելի վաղ Եվրամիության խորհուրդը վերջնականապես հաստատել էր Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը։