Կանադան ցանկանում է Ուկրաինային փոխանցել առգրավված ռուսական ակտիվները․ Մելանի Ջոլի
Կանադայի կառավարությունը ցանկանում է թույլատրել ռուսական սառեցված ակտիվների բռնագրավումը հօգուտ Ուկրաինայի,- հայտարարել է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին։ Նման որոշմամբ G7 երկրների շարքում առաջինը կլինի Կանադան,- գրում է CBC-ն։
«Այսօր մենք ձգտում ենք ոչ միայն ձերբակալել, այլ նաև բռնագրավել պատժամիջոցների տակ գտնվող անձանց և կազմակերպությունների ակտիվները և փոխհատուցում տրամադրել տուժածներին», — ասվում է Ջոլիի հայտարարության մեջ:
Նա ընդգծել է, որ սա կլինի առաջին նման իրավական որոշումը G7 երկրների շարքում։
Օրինագծի տեքստում, որն առաջարկվել է Կանադայի խորհրդարանի ստորին պալատի քննարկմանը, ասվում է, որ բռնագրավված ակտիվները կարող են օգտագործվել «միջազգային խաղաղության և անվտանգության լուրջ խախտման հետևանքով տուժած օտարերկրյա պետության վերականգնման համար»:
Այդ գումարը կարող է օգտագործվել նաև «միջազգային խաղաղության և անվտանգության վերականգնման» և այդ անվտանգության խախտման հետևանքով տուժածներին փոխհատուցում վճարելու համար։
Նմանատիպ օրինագիծ, որը թույլ կտա Կանադային բռնագրավել ռուսական ակտիվները, ներկայացրել է սենատոր Ռատնա Օմիդվարը խորհրդարանի վերին պալատում:
Երեքշաբթի օրը Ուկրաինայի դեսպանատունը Կանադայի Սենատին կոչ է արել աջակցել օրինագծին ՝ այն անվանելով միջոց ՝ «Ռուսաստանի կլեպտոկրատ ռեժիմին ամբողջությամբ վճարելու Ուկրաինայի դեմ կատարած հանցագործությունների համար»: