Հայաստանն ունի ֆինտեխի զարգացման ներուժ․ ՎԶԵԲ–ի նախագահ
Հայաստանը շատ լավ դիրք է զբաղեցնում ՏՏ և թվային ֆինտեխի, այդ թվում՝ ծառայությունների թվայնացման ոլորտում, և ունի ներուժ։ Այս մասին հայտարարել է ՎԶԵԲ նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասոն Երևանում բանկի տարեկան հանդիպման և գործարար համաժողովի նախաշեմին կայացած մամուլի ասուլիսում։ Միաժամանակ, ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Գեորգի Ախալքացին հավելեց, որ բանկը լուրջ ուշադրություն է դարձնում ոլորտում տեղի ունեցող զարգացումներին։
«ՎԶԵԲ-ի տարեկան հանդիպման և գործարար համաժողովի ընթացքում «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում մեկ օր կնվիրվի ֆինտեխին, որտեղ որակավորված բանախոսները կքննարկեն ֆինտեխի զարգացումները», — ասաց Ախալքացին։ Նրա խոսքով, այս հարցերը Բանկի հաճախորդների օրակարգում են: Բանկի գործընկերներն իրենց ներդրումների մեծ մասն ուղղում են նաև արհեստական ​​բանականության լուծումներին, ինչը բարձրացնում է արդյունավետությունը:
«ՎԶԵԲ-ը ֆինանսավորում է այս հատվածը Հայաստանում՝ ներդրումներ կատարելով միակ հայկական «միաեղջյուրում»՝ «Picsart»-ում։ ՎԶԵԲ–ը նաև աջակցում է Team Telecom Armenia–ին՝ 400 հազար բաժանորդների ծածկույթն ապահովելու համար», – ասաց Ախալքացին։
Մայիսի 14–15–ը ՎԶԵԲ-ի տարեկան հանդիպման և գործարար համաժողովի շրջանակում կանցկացվի ՎԶԵԲ-ի նախագահի ընտրությունը։ «Համատեղ ապահովում ենք նվաճում» խորագիրը կրող ՎԶԵԲ-ի հեղինակավոր միջոցառումը կմիավորի մեծ թվով միջազգային այցելուների, ոլորտային մասնագետների, խոշոր գործարարների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների և ՎԶԵԲ-ի ղեկավարությանը։
Սա յուրօրինակ հնարավորություն կընձեռի Հայաստանին՝ իր մրցակցային առավելությունները ներկայացնելու քաղաքականության որոշում կայացնողների, բիզնեսի ներկայացուցիչների և միջազգային լրատվամիջոցների լսարանի ընտրանուն։
ՎԶԵԲ-ը առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողներից է Հայաստանում: Հայաստանում Բանկի հիմնական առաջնահերթություններից են ընկերությունների մրցունակության բարձրացումը և ֆինանսական հատվածի միջնորդությանն աջակցելը ռիսկերի բաշխման պրոդուկտների միջոցով: Հայաստանում իր գործունեության ընթացքում ՎԶԵԲ-ը 210 ծրագրերի շրջանակում ներդրել է 2,5 մլրդ եվրո՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, հեռահաղորդակցության և ֆինանսների ոլորտներում։