IDBank-ը մասնակցել է Տնօրենների հայկական ինստիտուտի (AIoD) 10-րդ տարեդարձին նվիրված բացառիկ համաժողովին՝ «Տնօրենների խորհուրդները Հայաստանում․ մարտահրավերներ և հնարավորություններ», որը միավորել էր տնօրենների խորհուրդների նախագահների, ղեկավարների, միջազգային փորձագետների և քաղաքականություն մշակողների։
AIoD-ի տասնամյա գործունեությունը կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման մշակույթի զարգացման, պատասխանատու և հաշվետու կառավարման գործում։ IDBank-ը, լինելով AIoD-ի ակտիվ գործընկեր և որակյալ կառավարման առաջամարտիկ, կարևորում է նման հարթակների ստեղծումը, որտեղ ձևավորվում են երկրի ապագա ինստիտուցիոնալ և տնտեսական լուծումները։
Համաժողովի բացմանը խոսքով հանդես եկավ Ելենա Խաչվանքյանը՝ AIoD խորհրդի նախագահ և IDBank-ի խորհրդի անդամ, նա նաև ընդգծեց Բանկի և ինստիտուտի համագործակցության կարևորությունը։ Նրա խոսքով՝ Բանկը վերջն տարիներին մեծ ջանքեր է ներդրել իր խորհրդի և՛ բազմազանությունը բարելավելու, և՛ կորպորատիվ կառավարման պրակտիկաները ուժեղացնելու գործում․ «Բանկը խորհրդի օրակարգում ներառում է այնպիսի հարցեր, որոնք կարևոր են ինչպես Բանկի երկարաժամկետ և կայուն զարգացման, այնպես էլ ռիսկերի կառավարման տեսանկյունից։ Ամուր կորպորատիվ կառավարումը նպաստում է վստահության ամրապնդմանը՝ կարգավորող մարմինների, հանրության, հաճախորդների և աշխատակիցների շրջանում, քանի որ խորհրդում պրոֆեսիոնալ անդամները կկարողանան բալանսավորել ռիսկերը և Բանկը առանց մեծ խոչընդոտների՝ հաշվի առնելով շահակիցների տարբերի խմբերի շահերը, կիրագործի ռազմավարությունը։ IDBank-ը նույնպես կիսում է այն արժեքը, որ տարածում է Տնօրենների հայկական ինստիտուտը»։
Միջոցառման ընթացքում պանելային քննարկման մասնակիցները կիսվում էին փորձով ու քննարկում, թե ինչպես կարող են տնօրենների խորհուրդներն ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ կազմակերպությունների արդյունավետության, նորարարության և կայունության վրա։ Մասնակիցներն ընդգծեցին, որ ռազմավարական մտածողությունը, կառավարման բարձր պատասխանատվությունը և բարեվարքությունը երկարաժամկետ հաջողության առանցքային պայմաններն են։
Տնօրենների հայկական ինստիտուտի տնօրեն Արմենուհի Հովակիմյանն ընդգծեց ինստիտուտի առաքելությունն ու բանկերի և ֆինանսական կառույցների հետ բարենպաստ համագործակցության կարևորությունը․ «Ֆինանսական կազմակերպությունները գործ ունեն տարբեր մարդկանց ֆինանսների հետ, ինչը միշտ ռիսկային է, և որպեսզի ռիսկը զսպվի ու բաշխվի նաև կոլեգիալ որոշումներ կայացնելու ձևով, հետևաբար ֆինանսական համակարգն առաջինն է ներդրել և զարգացրել բավական լավ աշխատող խորհուրդները։ Այս միջոցառման շրջանակում մեզ միացավ նաև IDBank-ը, որ կորպորատիվ կառավարման մեծ ջատագովներից է»։
IDBank-ը մշտապես մեծ ուշադրություն է դարձնում կորպորատիվ կառավարմանը, թափանցիկությանը և տնօրենների խորհրդի աշխատանքի շարունակական արդյունավետության բարձրացմանը՝ ունենալով նպատակ ստեղծել ավելի ուժեղ և մրցունակ բանկային միջավայր։

IDBank стал участником эксклюзивной конференции «Советы директоров в Армении: вызовы и возможности», посвящённой 10-летию Армянского института директоров (AIoD). В мероприятии приняли участие председатели советов директоров, топ-менеджеры, международные эксперты и представители государственного сектора.
За десять лет своей деятельности AIoD сыграл значительную роль в развитии культуры корпоративного управления в Армении, формировании ответственного менеджмента. Будучи активным партнёром AIoD и пионером в сфере управления качеством, IDBank особо подчёркивает важность подобных платформ, на которых закладываются будущие институциональные и экономические решения страны.
Елена Хачванкян, председатель совета директоров AIoD и член совета IDBank, выступила с программной речью на открытии конференции, подчеркнув важность сотрудничества Банка и Института. По её словам, в последние годы Банк проделал значительную работу по укреплению практик корпоративного управления и повышению многообразия состава Совета: «Банк включает в повестку заседаний Совета вопросы, важные как с точки зрения долгосрочного и устойчивого развития, так и управления рисками. Эффективное корпоративное управление способствует укреплению доверия со стороны регулирующих органов, общественности, клиентов и сотрудников. Профессиональные члены Совета способны обеспечить баланс рисков, а Банк — реализовывать свою стратегию без серьёзных препятствий, учитывая интересы всех заинтересованных сторон. IDBank также разделяет ценности, продвигаемые Армянским институтом директоров», — отметила она.
В ходе мероприятия участники поделились опытом и обсудили, каким образом советы директоров могут усиливать влияние на эффективность, инновации и устойчивое развитие организаций. Было отмечено, что стратегическое мышление, высокая ответственность руководства и добросовестное поведение являются ключевыми факторами долгосрочного успеха.
Директор Армянского института директоров Арменуи Овакимян подчеркнула миссию института и значимость продуктивного сотрудничества с банками и финансовыми организациями: «Финансовые учреждения управляют средствами разных людей, что всегда связано с рисками. Для их сдерживания и распределения, в том числе через коллегиальное принятие решений, именно финансовый сектор одним из первых внедрил и эффективно развил институт советов директоров. IDBank, будучи одним из наиболее активных сторонников качественного корпоративного управления, также присоединился к нам в рамках этого мероприятия».
IDBank неизменно уделяет особое внимание вопросам корпоративного управления, прозрачности и повышению эффективности работы Совета, стремясь к созданию более сильной и конкурентоспособной банковской среды.