Ամերիկյան ինդեքսները չորեքշաբթի օրը փակվել են խառը մակարդակով՝ Dow Jones Industrial Average-ը աճել է 0,23%-ով հասնելով մինչև 37903,29 կետի։ S&P 500-ը նվազել է 0,29%-ով հասնելով մինչև 5018,39 կետի։ S&P 500-ի ինդեքսի ֆյուչերսները հինգշաբթի աճում են 0,39%-ով։
Ճապոնական Nikkei 225-ը աճում է 1,02%-ով հասնելով մինչև 38215,0 կետի։
1․ Հրապարակվել է Եվրոզոնայի ՀՆԱ-ի 2024 թվականի առաջին եռամսյակի դինամիկայի առաջին գնահատականները։ Արժեքն ակնկալվածից ավելի լավ էր։ Կանխատեսումը կազմել է 0,2%, փաստացի մակարդակը տարեկան կտրվածքով 0,4%։
2․ ԱՄՆ Դաշնային պահուստների համակարգը, ինչպես ակնկալվում էր, անփոփոխ է թողել փոխարժեքը՝ տարեկան 5,25-5,5%։
Ոսկին նվազում է 0,10%-ով և վաճառվում է մեկ ունիցայի դիմաց $2317-ից ցածր։ Նավթային գնանշումները աճում են հինգշաբթի՝ ԱՄՆ-ի պաշարների վերաբերյալ հաջորդված տվյալներից հետո։ Ամրերիկայում նավթի կոմերցիոն պաշարները անցած շաբաթ ավելացել են՝ փետրվարի կեսերից ի վեր առավելագույնը՝ $7,26 մլն բարել։ Այժմ Brent ապրանքանիշի նավթի գինը մեկ բարելի դիմաց գտնվում է $84,0-ից բարձր, WTI-ի գինը մեկ բարելի դիմաց $80-ից ցածր։
1․ Ամերկյան Eli Lilly դեղագոծական ընկերությունը հրապարակել է 2024 թվականի առաջին եռամսյակի զեկույցները։ Եկամուտը ավելացել է տարեկան 26%-ով և գերազանցել $8,7 մլրդ։ Մաքուր շահույթը $2,24 մլրդ-ից (+67% Տ/Տ) բարձր է։ EPS-ի ցուցանիշը գրեթե հասել է $2,5: Եկամուտների աճի հիմնական ներդրումը եղել է բեռնափոխադրումների աճը՝ տարեկան 16% և արտադրանքի արժեքի բարձրացումը տարեկան +10%:
2. McDonald’s ընկերությունը ներկայացրել է 2024 թվականի առաջին եռամսյակի զեկույցները։ Ողջ ընկերության եկամուտը աճել է տարեկան 5%-ով և հասել $6,17 մլրդ։ Մաքուր շահույթը տարեկան 7% աճ է գրանցել և գրեթե հասել 2 մլրդ-ի շեմին։ EPS-ի ցուցանիշը կազմել է $2,66։ Ընկերությունը նշում է, որ Մերձավոր Արևելքում ռազմական հակամարտությունները բացասական ազդեցություն են ունեցել ընկերության համար Մերձարևելյան և Ասիական երկրներում հայտարարված բոյկոտի պատճառով։