Մեծ Բրիտանիայում հեռահաղորդակցության ցանցը Աբրամովիչը կվաճառի 1 ֆունտով․ Financial Times
Երկու եվրոպացի գործարարներ գործարար Ռոման Աբրամովիչից և նրա գործընկերներից կգնեն բրիտանական Truphone հեռահաղորդակցական խումբը մեկ ֆունտով (78 ռուբլի),- գրում է Financial Times-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Forbes-ը գործարարի կարողությունը գնահատում է 8,8 միլիարդ դոլար։
Վաճառելու որոշումը կապված է Աբրամովիչի նկատմամբ կիրառված բրիտանական և եվրոպական պատժամիջոցների հետ, նրան է պատկանում ընկերության 23%-ը, մնացած բաժնետոմսերի մեծ մասը պատկանում են Էվրազում նրա գործընկերներ Ալեքսանդր Ֆրոլովին և Ալեքսանդր Աբրամովին,- ասել են թերթի զրուցակիցները։ Պայմանագրի պայմանները նախատեսում են Truphone-ում ավելի քան 10 միլիոն ֆունտ ստեռլինգի ներկայիս սեփականատերերի կողմից ներդրում (780 միլիոն ռուբլի Կենտրոնական բանկի փոխարժեքով), նրանցից պահանջվում է նաև մարել ցանցի պարտքերը, ներառյալ 660 հազար դոլար տուգանք, որը դրվել է ընկերության սեփականության կառուցվածքի մասին փաստերը խեղաթյուրելու համար։ Միևնույն ժամանակ, Ամբրամովիչը, Ֆրոլովը և Աբրամովն իրավունք ունեն ընկերությունում ներդրված գումարից ստանալ միջոցների մինչև մեկ երրորդը, եթե դրա արժեքը մեծանա։
Մայիսի վերջին The Times-ը գրել էր Աբրամովիչի և նրա գործընկերների կողմից Truphone-ի վաճառքի մասին։ Թերթի տվյալներով ՝ գործարքի արդյունքում նրանք կկորցնեն ավելի քան 300 մլն ֆունտ (23,4 մլրդ ռուբլի) ներդրումներ։ Ընկերությունն ինքը գնահատվել է 410 միլիոն ֆունտ ստերլինգ 2020 թվականին։ Ապրիլին ընկերությունը նախաձեռնել է «իր ռազմավարական տարբերակների անհապաղ վերանայում»՝ կապված Աբրամովիչի դեմ սահմանված պատժամիջոցների հետ։