Ամերիկյան ցուցիչները երկուշաբթի օրը փակվել են աճով. Dow Jones Industrial Average-ը բարձրացել է 0.04%-ով՝ հասնելով 42,330.1 կետի: S&P 500-ի արժեքը բարձրացել է 0.34%-ով՝ հասնելով 5,757.67 կետի: S&P 500-ի ֆյուչերսը երեքշաբթի օրը կորցրել է 0.05%-ով: Ճապոնական Nikkei 225-ը բարձրացել է 1.37%-ով՝ հասնելով 38,723 կետի: Կորեական KOSPI-ն նվազել է 2.11%-ով՝ հասնելով 2,593.88 կետի, իսկ չինական Shanghai Composite-ը աճել է 8.06%-ով՝ հասնելով 3,336.50 կետի: Այսօր Հարավային Կորեայում և Չինաստանում ոչ աշխատանքային օր է:
1. Մեծ Բրիտանիայի ՀՆԱ-ի աճը դանդաղել է երկրորդ եռամսյակում և կազմել է 0.5% եռամսյակային հաշվարկով և 0.7% տարեկան հաշվարկով: Արդյունքները վատթար են կանխատեսումներից:
2. Սեպտեմբերին Չինաստանի գործարար ակտիվության ինդեքսը (PMI) կազմել է 49.8 կետ՝ աճելով 1.4%-ով ամսական հաշվարկով:
3. Գերմանիայում սեպտեմբերին ինֆլյացիան դանդաղել է և կազմել է 0% ամսական հաշվարկով և 1.6% տարեկան:
Ոսկու գինը նվազել է և ներկայումս կազմում է $2,643.7 մեկ ունցիայի համար: Նավթի գնանշումները երկուշաբթի նվազել են. Brent նավթի գինը կազմում է $71.7 մեկ բարելի համար, իսկ WTI-ն՝ մոտ $68.2:
1. Ֆրանս-իտալական ավտոարտադրող Stellantis-ը վատթարացրել է 2024 թվականի ֆինանսական կանխատեսումները՝ կապված Եվրոպայում ավտոմեքենաների շուկայի ճգնաժամի հետ, որը պայմանավորված է Չինաստանի հետ մրցակցությամբ: Ընկերությունը կանխատեսում է շահութաբերության մակարդակը շտկված շահույթի համար 5.5%-ից 7%՝ նախկինում կանխատեսվող 10%-ի փոխարեն:
2. Carnival Corp.-ի՝ նավարկությունների օպերատորը, հրապարակել է 2024-ի երրորդ եռամսյակի և ինն ամսվա արդյունքները: Ընկերության եկամուտը 9 ամսվա ընթացքում աճել է 18%-ով՝ հասնելով $19.1 միլիարդի: Զուտ շահույթը կազմել է $1.6 միլիարդ՝ նախորդ տարվա $26 միլիոն վնասի դիմաց: 9 ամսվա ընթացքում ուղևորների թիվը կազմել է 10.3 միլիոն՝ 1 միլիոնով ավել, քան 2023 թվականին։